428 0

Palenie vs jedzenie – jak wchłaniane są kannabinoidy?

Produkty spożywcze bogate w składniki konopi indyjskich potrafią dać jedne z najsilniejszych efektów. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego efekt ten często różni się od efektu palenia? Kluczowe w odpowiedzi jest to w jaki sposób konopne produkty spożywcze są rozkładane w organizmie. Aby kannabinoidy zawarte w jedzeniu mogły zadziałać muszą najpierw przejść przez główny narząd detoksykacji – wątrobę.

Jedzenie vs. palenie

Kannabinoidy wpływają na organizm w różny sposób, zależny od tego w jakiej formie są przyjmowane. Podczas palenia dostarczane są do płuc razem z dymem i następnie wprowadzane do krwioobiegu. W dalszym etapie trafiają do mózgu i zaczynają wywoływać pożądany efekt – w przypadku np. THC jest to efekt psychoaktywny.

Podczas spożywania jedzenia na bazie konopi indyjskich droga ta odbywa się w nieco inny sposób. Zanim pojawi się efekt np. psychoaktywny, pokarm i jego składniki muszą przejść przez cały układ trawienny. W rezultacie oczekiwanie na efekt trwa znacznie dłużej.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


W praktyce efekt palenia pojawia się w ciągu 10 – 30 minut, a jedzenia od 30 minut do nawet 2 godzin. Jednak w drugim przypadku sam efekt także trwa dłużej – od 4 do 6 godzin.

THC i inne kannabinoidy są najbardziej biodostępne podczas wdychania. Biodostępność mierzy zdolność organizmu do wykorzystania THC. W przypadku wdychania wynosi ona od 2 do 56%. Zróżnicowanie to zależne jest od głębokości wdechu i czasu zaciągnięcia się. W przypadku jedzenia biodostępność THC jest dużo niższa – wynosi od 10 do 20%.

Co dzieje się z wątrobą podczas spożywania pokarmu z THC?

Zapewne wielu zaintrygowało to dlaczego jeśli THC przyjmowane jest z jedzeniem i jednocześnie jest mniej biodostępne to efekt i tak może być silny? Kluczowa jest tutaj rola wątroby. THC, zanim wywoła efekt psychoaktywny rozkładany jest w wątrobie na mniejszy metabolit zwany 11-hydroksy-THC, który może faktycznie być bardziej biodostępny niż THC. Naukowcy uważają, że po uwolnieniu do krwiobiegu 11-hydroksy-THC łatwiej przenika przez tak zwaną barierę krew-mózg. Bariera krew-mózg to błona komórek, która stanowi dodatkowy selektywny filtr dla krwi, która przechodzi do mózgu.

W latach 70. badacze leczyli 20 ochotników płci męskiej za pomocą THC lub 11-hydroksy-THC. Naukowcy zaobserwowali, że chociaż oba związki wywoływały podobne efekty psychoaktywne, 11-hydroksy-THC zaczęło działać szybciej. Uważa się, że wątroba przekształca 100% doustnie przyjmowanego THC w jego silniejszy metabolit.

„Efekt pierwszego przejścia”

Istnieją pewne okoliczności, przez które efekt zjedzenia produktów spożywczych bogatych np. w THC może nie być odczuwalny. Po jedzeniu wątroba wykonuje metabolizm pierwszego przejścia. Okazuje się, że wątroba może tak dobrze rozkładać niektóre związki, że np. THC zostaje rozłożony zbyt mocno i nie jest w stanie wywołać efektu psychoaktywnego. Aby temu zapobiec zaleca się zjedzenie dodatkowej porcji posiłku przed spożyciem produktów z kannabinoidami. Spowolni to jednak proces ich aktywacji.


Źródło: herb.co


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Oznaczony z: ,
Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland