398
palenie marihuany podczas grypy i przeziębienia

Palenie marihuany podczas grypy i przeziębienia

Zima jest najmniej lubianą porą roku większości ludzi i w dużej mierze ma na to wpływ zwiększona liczba zachorowań na przeziębienie i grypę. Podczas gdy przeziębienia mają zwykle łagodniejszy przebieg i pojawiają się stopniowo, atak grypy jest zwykle dość nagły i powoduje bóle głowy, bóle ciała i poważny letarg. Zaburzenia snu, opuchnięty i cieknący nos nie ułatwiają wykonywania codziennych zadań. Każdy z nas ma swój własny arsenał lekarstw, które stosuje, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, ale warto też wiedzieć jak marihuana wpływa na organizm, który zaczyna z nią walczyć. Czy palenie marihuany podczas grypy i przeziębienia może złagodzić dokuczliwe objawy i przede wszystkim, czy jest bezpieczne?

Wpływ marihuany  na układ oddechowy

Istnieją dowody sugerujące, że regularne palenie marihuany, nawet gdy nie jest się chorym, może prowadzić do niepożądanych objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel, flegma, świszczący oddech, duszność, zapalenie gardła, czy zaostrzenie objawów astmy, jeśli na nią cierpisz.

Efekty te wynikają z podrażnienia spowodowanego ciepłem dymu, który może uszkodzić delikatną tkankę oddechową w płucach i drogach oddechowych. Poważniejsze szkody mogą wystąpić u osób, które często palą marihuanę (np. kilka razy dziennie).

Sporadyczne palenie trawki także może wywoływać objawy ze strony układu oddechowego, takie jak  kaszel lub suchość w gardle, ale jest mniej prawdopodobne, że spowoduje długotrwałe uszkodzenie płuc.

Ból gardła po paleniu marihuany – jak sobie z nim radzić?

Badania pokazują, że waporyzacja zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłych objawów ze strony układu oddechowego w porównaniu z paleniem. W jednym badaniu użytkownicy waporyzatorów byli o 40% mniej skłonni do zgłaszania kaszlu, flegmy i ucisku w klatce piersiowej niż ci, którzy palili marihuanę. W innym badaniu 12 z 20 osób przeszło z palenia na waporyzację na 30 dni i stwierdziło, że ich objawy ze strony układu oddechowego i czynność płuc uległy poprawie.

Innymi słowy, regularne palenie trawki może mieć szkodliwy wpływ na gardło, płuca i drogi oddechowe, nawet jeśli nie jest się przeziębionym lub chorym na grypę, podczas gdy waporyzacja wydaje się mieć mniej negatywny wpływ na układ oddechowy.

Czy palenie marihuany podczas grypy i przeziębienia zaostrza objawy?

Przeziębienia i grypa to infekcje, które wpływają na układ oddechowy, w tym nos, gardło i płuca. Niektóre charakterystyczne objawy odzwierciedlają objawy doświadczane przez regularnych palaczy – ból gardła, kaszel, duszność i nadmiar flegmy.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


To logiczne, że jeśli gardło i płuca są już podrażnione, palenie może zaostrzyć nieprzyjemne objawy, których już doświadczasz. Wydaje się, że zarówno eksperci, jak i konsumenci są zgodni co do tego, że najlepiej jest dać odpocząć układowi oddechowemu, gdy walczysz z infekcją i zamiast palenia marihuany wybierać produkty spożywcze, nalewki lub środki miejscowe. Ciepło, cząsteczki i toksyny wdychane podczas palenia mogą wywoływać świszczący oddech, powodować trudności w oddychaniu i mogą osłabiać naturalną obronę organizmu przed wirusami.

Co więcej, grypa może powodować osłabienie i zawroty głowy, które są charakterystyczne także dla niektórych odmian marihuany. Ogólnie rzecz biorąc – jest to słabe połączenie.

palenie marihuany podczas grypy i przeziębienia

Czy marihuana może złagodzić dokuczliwe objawy grypy i przeziębienia?

Chociaż istnieje niewiele badań, które konkretnie badają wpływ konopi indyjskich na przeziębienia i grypę, istnieje wiele badań potwierdzających ideę, że marihuana może łagodzić bóle, pomagać w bezsenności, zwiększać apetyt i łagodzić bóle głowy, a zatem wszystkie typowe objawy przeziębienia i grypy.

Co ciekawe, badania pokazują również, że sporadyczne palenie marihuany może pomóc w tymczasowym rozszerzeniu dróg oddechowych na 15-60 minut. To badanie sugeruje, że osoby, które rzadko palą, mogą przez krótki czas po paleniu głęboko oddychać, co z kolei może przynosić tymczasową ulgę w przypadku duszności lub świszczącego oddechu.

Zioło może pomóc także „wysuszyć” wydzieliny górnych dróg oddechowych, w podobny sposób, w jaki powoduje suchość w ustach. Konopie indyjskie mogą również działać jako środek wykrztuśny, pomagając usunąć flegmę z płuc i gardła.

Widać zatem, że chociaż palenie marihuany podczas przeziębienia, czy grypy nie jest najlepszym pomysłem  bo może powodować dodatkowe podrażnienie dróg oddechowych, to konsumowanie marihuany w inny niż sposób może przynieść ulgę w objawach. Używaj produktów spożywczych, nalewek lub środków miejscowych i wspomóż swój organizm w walce z infekcją.


Bibliografia:

  • Effects of smoking cannabis on lung function; https://dunedinstudy.otago.ac.nz/files/1571962330843.pdf
  • Are vaporizers a lower-risk alternative to smoking cannabis?; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8975973/
  • Pulmonary function in cannabis users: Support for a clinical trial of the vaporizer; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20451365/
  • Therapeutic aspects of cannabis and cannabinoids; https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/therapy-aspects-of-cannabis-and-cannabinoids/A6F35FDD2868806FD91F0F215B24736C
  • What effects does smoking cannabis have on the respiratory system?; https://cannabisresearch.mcmaster.ca/news/2018/04/27/cannabis-smoking-and-effects-on-the-respiratory-system

Źródło: leafly.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności