1214

Medyczna marihuana w Holandii – nowe odmiany dla pacjentów

Medyczna marihuana w Holandii – Nowe odmiany medycznej marihuany będą sprzedawane holenderskiemu rządowi przez dwóch producentów w cenie 2,35 euro za gram zamiast obecnie obowiązującej 5,80 euro za gram. Spowoduje to, że cena sprzedaży medycznej marihuany w aptece będzie znacznie niższa niż cena tej do użytku rekreacyjnego w coffee shopach.

Rząd zwiększył oczekiwaną wartość produkcji medycznej marihuany do 140 mln euro, co prawdopodobnie doprowadzi do tego, że pacjenci będą ją kupować w aptekach zamiast w coffee shopach.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

CannNext (firma, która kontroluje składniki roślin konopi indyjskich zgodnie z zasadami GMB  i prowadzi badania w celu opracowania nowych receptur przy jednoczesnym obniżaniu kosztów)  w drugim kwartale 2020 roku rozpocznie analizy nad nowymi odmianami przeznaczonymi dla pacjentów. Wszystko po to, aby były gotowe do produkcji w pierwszym kwartale 2021 roku.

Pacjenci proszą o więcej odmian

Holandia stara się wprowadzać innowacje w zakresie stosowania marihuany do celów medycznych:

„Obecnie dostępna jest bardzo ograniczona liczba leczniczych odmian konopi. Pacjenci od dawna sugerowali, że chcą szerszego wyboru, ponieważ podobnie jak w przypadku innych leków, efekt zastosowania każdej z odmian może się różnić w zależności od konkretnej osoby. W rezultacie pacjenci często są zmuszani do kupowania w coffee shopach, które nie spełniają standardów medycznych, a oni sami nie mają nadzoru ani wskazówek lekarza.” – wyjaśnia Eric Uleman, dyrektor zarządzający CannNext – „Jednym z naszych celów jest przekierowanie pacjentów z coffee shopów do lekarzy i aptek oferując im dostęp do różnych odmian przetestowanej medycznej marihuany o wysokiej jakości i niskiej cenie.”

Zredukowana cena

W nowym przetargu rząd postawił warunek, że dwóch nowych producentów musi zaoferować nowe odmiany w niższej cenie.

„Oferowany produkt musi, podobnie jak teraz, spełniać surowe wymagania jakościowe rządu, takie jak brak stosowania chemicznych środków ochrony upraw, brak zanieczyszczeń i jasne pochodzenie produktu.” – wyjaśnia Eric Uleman

Wynika to m.in. z faktu, że coraz więcej pacjentów jak i konsumentów stawia producentom wysokie wymagania odnośnie produktu. Oczekują przejrzystych informacji co do jego pochodzenia, wytwarzania i zawartości. To dotyczy nie tylko leków, ale także żywności.

Wzrost produkcji medycznej marihuany

W okresie 6 lat (2021 – 2026) rząd prognozuje wielkość produkcji na łączną wartość 140 mln euro w związku z czym liczy także, że pacjenci zrezygnują z marihuany rekreacyjnej na rzecz tej, którą zakupią w celach medycznych w aptece. Medyczna marihuana w Holandii ma coraz większe znaczenie. Eric Ulman uważa, że tak też najprawdopodobniej będzie:

„Cena sprzedaży dla rządu wynosi obecnie 5,80 euro za gram i zostanie obniżona do 2,35 euro za gram w 2021 roku. Dzięki temu medyczna marihuana powinna mieć znacznie niższą cenę w aptece niż odmiany rekreacyjne w coffee shopach.” – wyjaśnia – „Obniżka ceny o około 50% powinna skłonić pacjentów do zaprzestania praktyki ‘samoleczenia’ i udania się po poradę do lekarzy, który są kompetentni i odpowiednio dobiorą odmianę do konkretnej osoby i jej schorzeń.”

Zwrot kosztów przez holenderskie towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych

Zakłady ubezpieczeń zdrowotnych zakończyły refundację w Holandii w 2018 r. Jednak ze względu na fakt, że w wielu krajach europejskich (takich jak np. Niemcy) koszty leczenia medyczną marihuaną są zwracane, to przywrócenie refundacji ze względu chociażby na nową, obniżoną cenę staje się całkiem realne.

Zanim z początkiem 2021 roku nowe odmiany zostaną udostępnione  wymagają wielu badań m.in dotyczących preferencji pacjentów, ale także rozwoju stabilnej produkcji, aby rośliny spełniały wszelkie wymagania. Przede wszystkim chodzi o to, aby każdy kwiat zawierał te same poziomy THC i CBD, odpowiadające lekom, tak aby lekarz i pacjent wiedzieli jaka jest zawartość poszczególnych kannabinoidów i jaką dawkę należy zastosować.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„W drugim kwartale 2020 r. CannNext rozpocznie uprawę nowych odmian.” – deklaruje  Eric Ulman –  „Wybór konkretnych gatunków zależeć będzie od doświadczeń i preferencji pacjentów. W tym celu CannNext będzie współpracować ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz pacjentów i instytutami badawczymi w celu ustalenia, które gatunki są najlepsze i najbardziej pożądane. ”

medyczna marihuana Holandii

Nowe odmiany konopi często dopiero po kilku zbiorach spełniają standardy, a temu zmiany pór roku nie sprzyjają. Dla CannNext nie powinno to jednak stanowić problemu:

„Dysponujemy najnowocześniejszym budynkiem i technikami do upraw w pomieszczeniu. Dzięki stworzeniu odpowiedniego klimatu i ultranowoczesnemu oświetleniu LED w 2020 roku planujemy dokonać 12 zbiorów, co ułatwi przeprowadzenie badań i przyspieszy uzyskanie odpowiednich wyników w krótkim czasie.” – wyjaśnia Eric Ulman – „Zapewnienie dostaw w ramach nowego przetargu może być trudne dla nowicjuszy na rynku. Niezbędne jest posiadanie w pełni funkcjonalnego budynku do upraw z lokalnej gleby, które w pierwszej kolejności dostarczą próbki, a dopiero później rzeczywisty produkt.”

Medyczna marihuana w Holandii

CannNext ma już opracowany kierunek działania. Szacuje się, że nowe odmiany będą gotowe do produkcji w pierwszym kwartale 2021 roku, a niektóre gatunki zostaną również stworzone w celu przyszłej produkcji  w celach medycznych w innych krajach, w których medyczna marihuana jest legalna. Firma liczy na współpracę z pacjentami, gdyż mogą oni wiele wnieść do zaplanowanych badań.


Źródło: 420intel.com


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności