334

Naukowcy z Izraela badają wpływ marihuany na objawy autyzmu

Chociaż temat marihuany nadal budzi kontrowersje coraz więcej badań przeprowadza się nad jej medycznymi właściwościami. Dotyczy to także korzyści jakie może ona przynieść osobom autystycznym. Naukowcy z Izraela badają wpływ marihuany na objawy autyzmu. Czy marihuana może łagodzić objawy?

ASD, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu

Autyzm, klasyfikuje się jako szereg warunków, które z kolei definiowane są jako problemy z umiejętnościami społecznymi, powtarzanie różnych zachowań oraz komunikację niewerbalną. Istnieje wiele sposobów w jaki autyzm może się objawiać. W przypadku dzieci – pierwsze symptomy najczęściej można zaobserwować około 2 – 3 roku życia, ale niektóre z nich zdiagnozowano już w 18 miesiącu. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na 68 dzieci przypada 1 autystyczne i są to znacznie częściej chłopcy. Około 1/3 przypadków to autyzm niewerbalny. Reszta chorych jest niepełnosprawna intelektualnie. Zwykle występują także inne fizyczne i psychiczne objawy takie jak ADHD, lęki, fobie, drgawki, czy zaburzenia żołądkowo – jelitowe.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Autyzm postrzegany jest jako stan neurologiczny. Osoby chore bardzo często mają pewne schematy zachowań, a chęć wprowadzenia w nich zmian spotyka się z ogromnym oporem. Ponieważ autyzm to zaburzenie o szerokim spektrum każda z chorych osób różni się od siebie – również w kwestii intensywności objawów – u jednej mogą być one bardzo silne, a u innych niemal niewidoczne. W niektórych sytuacjach osoby autystyczne mają problemy z kontaktem fizycznym, odczuwaniem empatii, czy odbieraniem bodźców.

Naukowcy z IzraelaNiestety na autyzm nie ma lekarstwa. Rodzice nieustannie poszukują nowych sposobów, dzięki którym mogliby pomóc swoim autystycznym dzieciom. Jedna z teorii mówi o tym, że pomocna może być marihuana. Teoria ta budzi jednak mnóstwo kontrowersji – tak jak wszystko inne co z marihuaną się kojarzy. Wielu lekarzy, ze względu na niewielką ilość przeprowadzonych do tej pory badań, nie wypowiada się na temat korzyści jakie z marihuany mogłyby czerpać osoby autystyczne. Z drugiej strony wielu naukowców nie chce podjąć się badań ze względu na to, że sporą grupę chorych stanowią dzieci. Obecnie istnieją nieliczne dowody na temat pozytywnego wpływu konopi na autyzm.

Na szczęście coraz więcej osób nad tą kwestią się zastanawia. Powodem tego jest przekonanie, że niektóre jego rodzaje mogą wynikać z niedoboru endokannabinoidów, które naturalnie występują w ludzkim ciele, ale są podobne do tych występujących w marihuanie – w tym CBD i THC. Organizacje takie jak np. Instytut Badawczy Autyzmu uważają, że pewne objawy choroby można złagodzić przy użyciu kannabinoidów, ale należy to robić wyłącznie pod kontrolą lekarza i stosować odpowiednie dawki. Zwolennicy stosowania marihuany w leczeniu objawów autyzmu podkreślają także, że więcej skutków ubocznych niosą za sobą tradycyjne metody leczenia.

Potrzeba więcej badań

Aktualnie w Izraelu prowadzone są badania na temat marihuany i jej wpływu na autyzm, a jak wiemy Izrael jest jednym z pierwszych państw na świecie, które zezwoliło na używanie medycznej marihuany. Analizy dotyczą głównie dzieci i nastolatków, które odczuły negatywne skutki stosowania leków, w tym także psychotropowych. Oczywiście badane dzieci nie palą marihuany, ani nawet nie używają jej w tradycyjnej formie. Zamiast tego otrzymują CBD, które nie ma właściwości psychoaktywnych.

Zatem czy marihuana może być pomocna dla osób autystycznych? Na to pytanie – jeszcze – nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wiele przeprowadzonych i już zakończonych analiz wskazuje na to, że tak – zwłaszcza CBD. Na chwilę obecną większość rodziców dzieci autystycznych zmuszonych jest uzyskiwać informacje o marihuanie i opierać się na przykładach innych chorych osób.

baner_bionateo_mm

Źródło: therecoveryvillage.com


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com/sklep


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności