2570

Najnowsze badania sugerują, że palenie marihuany nie jest zagrożeniem dla ciąży

Wyniki nowego badania* sugerują, że palenie marihuany podczas ciąży nie wpływa negatywnie na stan zdrowia matki i dziecka.

Palenie marihuany podczas ciąży może mieć poważne konsekwencje społeczne. W niektórych krajach możliwa jest nawet utrata praw rodzicielskich. Nowe badania potwierdzają, że palenie suszu przez ciężarne kobiety nie szkodzi dziecku, o ile są to niewielkie ilości.

Macierzyństwo i palenie marihuany podczas ciąży

Wykonywanie eksperymentów na ciężarnych kobietach jest nieetyczne, więc większość badań na temat marihuany i ciąży to tylko obserwacje. Zespół prowadzony przez dr Shayna Conner ustalił, że palenie marihuany nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia dziecka. Przeprowadzone zostały systematyczne badania obserwacyjne a także metaanaliza danych na temat dzieci urodzonych przez kobiety palące marihuanę podczas ciąży.

W wyniku obserwacji wyodrębniono dwa główne efekty palenia: niska waga urodzeniowa i przedwczesny poród. Przeciwnicy konopi często korzystają z tych dwóch potencjalnych oddziaływań jako argumentu przeciwko marihuanie. Jednak nowe badanie odkryło coś ciekawego. Po odrzuceniu tytoniu i innych czynników zakłócających, naukowcy są pewni, że marihuana nie wpływa negatywnie na wynik urodzeń.

Palenie marihuany podczas ciąży nie jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia niekorzystnych efektów u noworodków. Powikłania pojawiają się w przypadku używania tytoniu i innych środków zakłócających stan zdrowia dziecka i matki.”

Tytoń dodawany do marihuany zwiększa ryzyko

Ważne jest, aby pamiętać, że badania wykazały brak negatywnego wpływu w przypadku czystej marihuany. W chwili, gdy dodatkowo palony jest tytoń, pojawia się ryzyko wystąpienia niskiej masy urodzeniowej oraz przedwczesnego porodu. Kobiety w ciąży, które chcą uniknąć negatywnych efektów nie powinny spożywać alkoholu, tytoniu, narkotyków lub innych szkodliwych substancji.

palenie marihuany ciąży

Bądźmy ostrożni

Mimo takich wyników badań, dr Conner jest nadal pełna obaw o używanie marihuany podczas ciąży.

“Należy unikać każdej obcej substancji, która nie jest bezpośrednio korzystna dla zdrowia matki i dziecka.”

Dr Conner twierdzi również, że jej obserwacje nie badają późniejszego wpływu marihuany na zachowanie i zdrowie psychiczne dziecka. Istnieją pewne dowody, że intensywne palenie marihuany we wczesnym okresie ciąży może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań behawioralnych w późniejszym życiu. Jednak nawet te badania dały zmienne rezultaty. Zespół badawczy przeprowadził szereg obserwacji na Jamajce. Celem było sprawdzenie umiejętności dzieci, których matki paliły marihuanę podczas ciąży. Okazało się, że 5-latki poddane testom, wcale nie wykazały gorszych umiejętności lub też problemów w nauce.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Potrzeba więcej badań

Tylko w ten sposób będziemy mogli stwierdzić na pewno, jaki wpływ ma marihuana na rozwój dziecka w czasie ciąży i nie tylko. Potrzebne są badania na temat wpływu samych konopi, bez innych czynników zakłócających. Niezależnie od wyników, pewnym jest, że istnieje wiele innych substancji, które mają dużo bardziej negatywny wpływ na stan zdrowia matki i dziecka, a także na zwykłych użytkowników.

O wpływie marihuany na ciążę pisaliśmy także TU.

Źródło: http://anonymouse.org
link do badań: http://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/2016/10000/Maternal_Marijuana_Use_and_Adverse_Neonatal.6.aspx
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności