4240
Wpływ marihuany na leczenie miażdżycy

Wpływ marihuany na leczenie miażdżycy

Choroby serca są od ponad 50 lat największym zagrożeniem dla życia Polek i Polaków. W 2012 roku były one odpowiedzialne za 45,6% ogółu zgonów. Wpływ marihuany na leczenie miażdżycy.

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca jest chorobą układu krążenia, która wpływa na tętnice powodując ich stwardnienie i zwężenie. Efektem miażdżycy jest nagromadzenie tłuszczu wzdłuż wewnętrznej części tętnic. Powoduje to odpowiedź zapalną od układu immunologicznego, co powoduje dalsze uszkodzenie tętnic.

Miażdżyca jest jednym z podstawowych czynników chorób serca, w tym zawałów i udaru mózgu. Choć dokładna przyczyna miażdżycy pozostaje nieznana, to czynniki sprzyjające jej powstawaniu to na przykład używanie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom glukozy i spożywanie niezdrowych tłuszczów.

Podczas, gdy regularne ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta mogą spowolnić rozwój choroby, to miliony pacjentów wciąż preferują leki na obniżenie cholesterolu.

Ostatnie badania sugerują, że może być inna opcja dla pacjentów z miażdżycą.

Jaki ma wpływ marihuany na leczenie miażdżycy?

Receptory kannabinoidowe, które rozmieszczone są w całym układzie krążenia odgrywają ważną rolę w regulacji pracy serca i krążenia. Ponadto, istnieją dowody sugerujące terapeutyczną rolę kannabinoidów w różnych chorobach serca, takich jak miażdżyca.

Kannabinoidy są znane jako główny regulator układu immunologicznego, szczególnie jako środek przeciwzapalny. Ponieważ stan zapalny jest ważnym aspektem miażdżycy, naukowcy zasugerowali, że kannabinoidy mogą zapobiegać postępowi choroby.

W 2005 roku, naukowcy udowodnili, że niskie dawki THC podawane doustnie mogą hamować progresję miażdżycy u myszy. Ich badania pokazały, że dzienna dawka 1mg THC na kilogram masy ciała jest najbardziej korzystną dawką i jest ona znacznie niższa niż ilość powodująca efekty psychoaktywne. Badania potwierdziły również, że THC działało w celu zmniejszenia odpowiedzi zapalnej układu immunologicznego.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Ważnym czynnikiem miażdżycy jest również dysfunkcja śródbłonka, a wydaje się, że kannabinoidy mają wpływ na śródbłonek. Badania wykazały, że aktywacja receptorów CB2 może zmniejszyć liczbę problemów związanych ze śródbłonkiem – w tym problemów związanych z wysokim poziomem glukozy, czy nagromadzeniem tłuszczu w tętnicach.

Badania wskazują, że różne kannabinoidy mogą mieć różne skutki jeśli chodzi o miażdżycę. THC aktywuje zarówno receptor CB1 jak i CB2, podczas gdy CBD aktywuje receptor CB2. W rezultacie, odmiany bogate w kannabidiol (CBD) mogą być lepszym wyborem w leczeniu miażdżycy tętnic.

Ogólnie rzecz biorąc, badania są wciąż na wczesnym etapie rozwoju i muszą przejść badania kliniczne. W rezultacie, eksperci w dziedzinie zdrowia nie będą mieć pełnej wiedzy na temat korzyści marihuany, które mogą zostać zapewnione pacjentom cierpiącym na miażdżycę.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności