6665 0

Medyczna marihuana przyszłością leczenia raka trzustki

Jak wiemy, coraz więcej badań sugeruje związek pomiędzy marihuaną a rakiem. Wiele osób używa konopi w celu złagodzenia swoich dolegliwości, a historie pacjentów wyleczonych medyczną marihuaną pojawiają się coraz częściej. To z kolei wskazuje na konopie jako realne lekarstwo na raka.

W 2006 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Complutense w Hiszpanii opublikował wyniki badań w czasopiśmie Cancer Research, które rzucają nowe światło na tą sprawę. Sugerują one, że kannabinoidy mogą pomóc w leczeniu raka gruczołowego trzustki – jednej z najbardziej agresywnych form raka.

Badania wpływu kannabinoidów na leczenie raka trzustki

Szacuje się, że rak trzustki jest czwartym najbardziej śmiertelnym nowotworem, i zabija on około 37.000 Amerykanów każdego roku, a w Polsce każdego roku diagnozuje się 3 tysiące chorych, z których jedynie kilka procent przeżywa powyżej 5 lat. Mając na uwadze jego wysoką śmiertelność, Hiszpański zespół naukowców starał się ustalić, czy marihuana może zahamować wzrost guza i poprawić rokowania u pacjentów, którzy już chorują.

Co ciekawe, naukowcy wykorzystali komórki z hodowli komórek w celu określenia, czy rak trzustki pokazuje zwiększoną liczbę receptorów kannabinoidowych.

“Podawanie kannabinoidów indukowało apoptozę komórek nowotworowych (programowana śmierć komórek)”

Zespół badawczy stwierdził, że podawanie kannabinoidów indukowało apoptozę komórek nowotworowych (programowana śmierć komórek). Po dalszych badaniach, zespół Hiszpańskich naukowców ustalił, że apoptoza indukowana kannabinoidami nastąpiła poprzez aktywację receptora CB2 – jednego z dwóch powszechnie uznanych receptorów kannabinoidowych.

Kannabinoidy hamują raka trzustki w modelach zwierzęcych

Zespół naukowców badał również wpływ leczenia kannabinoidami na żywych modelach zwierzęcych. Najpierw wywołano wzrost guza w grupie mysich model. Następnie podjęto próbę leczenia guzów jedną z trzech metod – tetrahydrokannabinolem (THC), JWH (syntetyczny kannabinoid), lub dla porównania placebo.

“Kannabinoidy prowadzą do apoptozy komórek nowotworowych trzustki poprzez receptor CB2”

Zgodnie z ich wynikami, “kannabinoidy mają znaczące działanie przeciwnowotworowe trzustkowych komórek nowotworowych w warunkach in vitro i in vivo, ze względu na ich zdolność do selektywnego indukowania apoptozy tych komórek poprzez aktywację szlaku apoptozy p8-ATF-4-TRB3. Odkrycia te mogą pomóc w nowym podejściu terapeutycznym w leczeniu raka trzustki.”

Oczywiście, ludzie od dawna używali marihuany i jej ekstraktów w celach medycznych, aby pomóc w leczeniu różnych nowotworów, wiec nie jesteśmy zaskoczeni wynikami powyższych badań. Dalsze badanie wpływu kannabinoidów w celu leczenia raka trzustki może sprawić, że będą one podstawowym lekarstwem na tego typu raka.

baner_bionateo_mm


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Redakcja portalu
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland