297

Medyczna marihuana ograniczyła w USA liczbę recept na opioidy

Jedno z najnowszych badań wykazało, że w stanach USA, które zalegalizowały medyczną marihuanę odnotowano spadek średniej rocznej liczby recept wystawianych na opioidy. Spadek ten nie został odnotowany w krajach, w których medyczna marihuana nie jest dopuszczona do obrotu.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i wykazało spadek o 19,7% ilości opioidowych środków przeciwbólowych przepisywanych przez chirurgów ortopedów w latach 2013-2017. To znaczna ilość w porównaniu do spadku o 1,7% w stanach, w których medyczna marihuana nie była legalna.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Badanie skupiało się głównie na ilości recept wydawanych przez chirurgów ortopedów, którzy należą do grupy specjalistów przepisujących najwięcej opioidów w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, nadużywanie opioidów i ogromna liczba wystawianych na nie recept wciąż jest problemem.

„Kannabinoidy zapewniają ortopedom alternatywę dla opioidowych leków przeciwbólowych w 32 stanach USA, które zatwierdziły ich medyczne zastosowanie.” – wyjaśniają naukowcy – „Dlatego w tym badaniu przeanalizowaliśmy, jak liczba recept na opioidy wydawanych w latach 2013–2017 zmieniła się w stanach, w których istnieją przepisy zezwalające stosowanie medycznej marihuany, w porównaniu z tymi, które na to nie pozwalają.”


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


Naukowcy wyliczyli dla każdego stanu liczbę dziennych dawek opioidów w danym okresie. Ilość leku określona jako dzienna dawka obliczana była dla każdego pacjenta. Przykładowo, jeśli przyjmował od 2 tabletki dziennie i otrzymał receptę na 30 sztuk, to było to 15 dziennych dawek leku.

Okazało się, że w stanach, w których pacjenci mieli dostęp do medycznej marihuany odnotowano roczny spadek średnio o 144000 dziennych dawek opioidowych leków przeciwbólowych. Jest to spadek o około 19,7%. Natomiast tam, gdzie nie było dostępu do medycznej marihuany w tych latach, nie zauważono znaczących zmian w liczbie dziennych dawek. Spadek był minimalny o jedynie 1,7% i nie miał znaczącego wpływu na ogólne dane statystyczne.

Naukowcy przeanalizowali dokładnie nie tylko obowiązujące w danym stanie przepisy dotyczące konopi indyjskich, ale także zastosowanie tych przepisów. Zgodnie z ich oczekiwaniami okazało się, że tam, gdzie przepisy zatwierdzają medyczną marihuanę, ale nie ma jeszcze do niej dostępu liczba recept na opioidy nie zmieniła się. Spadek zauważono jedynie w stanach, w których pacjenci mogli kupować medyczną marihuanę zamiast uprawiać ją we własnym zakresie.

„Wyniki te są zgodne z wynikami kilku wcześniejszych badań, które wykazały, że w krajach, które zatwierdziły medyczną marihuanę, zmniejszył się odsetek recept wystawianych na opioidy, a także śmiertelność z powodu ich stosowania.” – zauważają naukowcy

Podobnych ustaleń dokonywano już wcześniej, m.in. za pomocą badania przeprowadzonego przez University of Alabama, którego wyniki opublikowano w tym roku w Hournal Health Economics, a także w badaniach opublikowanych w Journal of the American Medical Association (JAMA) w 2018 roku.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.comBibliografia:


Źródło: xn--4dbcyzi5a.com

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności