1022

Medyczna Marihuana oczami polskiej pielęgniarki [WideoBlog]

Konopie indyjskie, które od wieków stosowane były w leczeniu różnych schorzeń, dziś budzą wiele kontrowersji, a ich przydatność w medycynie powszechnie poddawana jest pod wątpliwość. Zdania na temat włączenia medycznej marihuany do terapii pacjenta są także podzielone wśród lekarzy. Jedni są gorącymi zwolennikami produktów na bazie konopi i zachęcają do ich stosowania, a drudzy zdecydowanie oponują i podważają wszelką skuteczność medycznej marihuany, często nie posiadając o niej jakiejkolwiek wiedzy. Medyczna marihuana widziana w oczach polskiej pielęgniarki.

Jednak poza lekarzami o zdrowie pacjenta troszczą się także terapeuci, rehabilitanci i oczywiście pielęgniarki. Zawód kiepsko w Polsce opłacany, związany z ciężką pracą fizyczną i przede wszystkim psychiczną. Starania o przyniesienie ulgi w cierpieniu, zwłaszcza dzieciom, są głównym elementem codziennej pracy polskich pielęgniarek.

Medyczna marihuana w oczach polskiej pielęgniarki

„Zawsze mówię, że szczególnie na oddziałach dziecięcych należy słuchać rodziców. Są często bardzo dobrymi nauczycielami. Najlepiej wiedzą jak ułatwić nam pracę z konkretnym pacjentem.” – wyznaje pielęgniarka Katarzyna Łagoda z Centrum Terapeutycznego Max Hemp.

Czy Medyczna Marihuana rzeczywiście pomaga?

Katarzyna Łagoda w zawodzie pielęgniarki pracuje już 25 lat, a doświadczenie zdobywała głównie na oddziałach intensywnej terapii dziecięcej, transplantacji szpiku, hematologicznych oraz onkologicznych. Obecnie udziela także nieodpłatnych konsultacji w Punkcie Informacji Konopnej w Centrum Terapeutycznym Max Hemp, zatem o skuteczności medycznej marihuany wypowiada się na podstawie codziennej obserwacji różnych pacjentów.

„Widzę, że jest to bardzo indywidualna sprawa. W niektórych przypadkach dobre efekty przynosi połączenie różnych terapii. Najlepsze efekty terapeutyczne zauważamy, gdy pacjent holistycznie podejdzie do swojego zdrowia.” – wyjaśnia pani Katarzyna

medyczna marihuana pielęgniarki

Nie należy zbyt szybko rezygnować

Medyczna marihuana, tak jak każdy z konwencjonalnych leków, nie jest panaceum i nie daje gwarancji wyleczenia. Przypadek każdego pacjenta jest inny i każdy w inny sposób zareaguje na jej zastosowanie. Niestety nie ma złotego środka, idealnej dawki, ani proporcji kannabinoidów, a brak efektów przyjmowania początkowej fazie terapii bardzo często zniechęca pacjentów do dalszego stosowania.

„Zasada jest taka, że zwłaszcza u pacjentów neurologicznych zaczynamy od małych dawek. Czasem pacjenci się zniechęcają. Czasem dzieje się tak za sprawą lekarzy neurologów, których pacjenci odwiedzają i decydują się na przerwanie terapii kannabinoidami. Ciężko zatem stwierdzić na ile faktycznie kannabinoidy mogłyby pomóc przy zwiększeniu ich dawki.” – mówi Katarzyna Łagoda

Kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie okazują się niezwykle skuteczne w przypadku epilepsji oraz w łagodzeniu negatywnych skutków chemioterapii nie powodując przy tym jakichkolwiek objawów uzależnienia. Historie takich pacjentów Katarzyna Łagoda przytacza w nagraniu na WideoBlogu Marihuana i Konopie:



O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności