413

Medyczna marihuana może wspomóc walkę z rakiem trzustki

Rak trzustki jest szczególnie oporny na współczesne terapie. Ma najniższy wskaźnik przeżywalności w odniesieniu do pozostałych, nowotworów. Szacuje się, że już niedługo może się stać drugą co do ogólnej liczby przyczyną zgonów wśród nich. Diagnozy nie ułatwiają objawy, które są mało charakterystyczne i choroba jest słabo rozpoznawalna. Nowe opcje leczenia są niezbędne w celu zwiększenia przeżywalności i jakości życia pacjentów. Medyczna marihuana i rak trzustki? To może być przełom w leczeniu!

FBL-03G – przełom w leczeniu raka trzustki?

Najnowsze badania wskazują, że niepsychoaktywna pochodna konopi występująca pod nazwą „FBL-03G” może leczyć raka trzustki. Wyniki testów in vitro wskazują na znaczy wzrost apoptozy i zmniejszenie przeżycia dla dwóch modeli raka trzustki – Panc-02 oraz komórek raka KPC. Jest to wynikiem kuracji różnymi stężeniami FBL-03G, który jest pochodną flawonoidów zawartych w konopiach. Więcej o flawonoidach pisaliśmy w poprzednich artykułach.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Rezultaty badań in vivo (przeprowadzone na żywych organizmach) wykazały skuteczność terapeutyczną w opóźnianiu miejscowego i przerzutowego postępu nowotworu. Kolejne eksperymenty wskazywały także na znaczny wzrost przeżywalności zwierząt z rakiem trzustki w porównaniu do grupy kontrolnej.

medyczna marihuana rak trzustki

Potencjał tej nowej pochodnej konopi może okazać się niezwykle istotny w leczeniu miejscowego oraz zaawansowanego raka trzustki. Pozytywne wyniki dają impuls do przeprowadzenia kolejnych testów.

Medyczna marihuana i rak trzustki – Moc tkwi nie tylko w kannabinoidach

Jeśli mówi się o konopiach w kontekście medycznym, najczęściej są one kojarzone z dwoma najpopularniejszymi związkami, czyli CBD oraz THC. Jednak nie tylko kannabinoidy mogą mieć właściwości terapeutyczne. Dlatego tak często mówi się o efekcie synergii.

W opisywanych analizach badana jest nowa nie-kannabinoidowa i niepsychoaktywna pochodna medycznej marihuany, o nazwie FBL-03G. Aby zbadać hipotezę, że będzie miała ona potencjał terapeutyczny podczas leczenia raka trzustki przeprowadzono:

  • badania in vitro bez radioterapii;
  • badania in vitro;
  • badania in vivo.

Ponadto zbadano także różne wpływ różnych dawek FBL-03G pod kątem ich potencjału do generowania ogólnoustrojowych odpowiedzi nowotworowych.

Ogromny promień nadziei

Na pewno badania nad specyficznym mechanizmem działania tej pochodnej konopi wymagają zgłębienia, ale możliwość wykorzystania takiego podejścia terapeutycznego do leczenia przerzutów lub zwiększenia przeżycia i jakości życia pacjentów jest nadzwyczaj obiecująca. Ma to szczególny wydźwięk biorąc pod uwagę fakt, że u większości chorych na raka trzustki zdiagnozowano przerzuty z ograniczonymi możliwościami leczenia. Wyniki podkreślają wyraźnie potencjał stosowania FBL-03G do terapii takich właśnie przypadków.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Naukowcy stawiają dwie główne hipotezy w kwestii zastosowania tej nie-kannabinoidowej kuracji. Pierwsza z nich mówi, że FBL-03G może służyć jako środek immunoterapeutyczny, hamujący wzrost nowotworów reprezentujących przerzuty. To właśnie między innymi one odpowiadają za cierpienie i śmierć związane z rakiem. Stanowią też największą przeszkodę w leczeniu raka. Zaobserwowany znaczny wzrost wskaźnika przeżycia jest obiecujący, szczególnie w przypadku raka trzustki, który jest często wyjątkowo oporny na leczenie.

Druga hipoteza wskazuje, że długoterminowe dawkowanie pozwala FBL-03G dotrzeć do nieleczonego guza i oddziaływać na niego przez dłuższy czas. Zwiększona ekspozycja komórek rakowych na działanie tego nie-kannabinoidu miałaby przekładać się wówczas na większą skuteczność bez skutków ubocznych.

Eksperymenty były przeprowadzane dotychczas na małych zwierzętach ale jeden z badaczy, dr Wilfred Ngwa ma nadzieję, że badania kliniczne z udziałem ludzi dojdą do skutku i zostaną ukończone w trzecim kwartale 2020 roku.


Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov


Wojciech Jeżyk
O autorze:

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności