577

Maść konopna i jej przeciwbólowe właściwości. Czy złagodzi ból głowy?

Źródła historyczne wskazują, że maści z konopi od wieków używane były m.in. do uśmierzania bólu. Praktyki te kontynuowane są do dzisiaj. I chociaż póki co nie przeprowadzono dokładnych badań nad tym, czy maść konopna może niwelować ból głowy to okazuje się, że w pewien sposób może go łagodzić.

Maść konopna jest produktem, który stosuje się miejscowo. Jej składnikami są kannabinoidy, terpeny, flawonoidy, a także minerały i makroelementy, które wchłaniane są bezpośrednio przez skórę. Przenikając przez naskórek maść konopna łagodzi objawy chorób skóry (takich jak łuszczyca, czy egzema), stanów zapalnych i skurczy. Wszystko dzięki temu, że zawarte w maści kannabinoidy łączą się receptorami CB1 i CB2 wchodzącymi w skład układu endokannabinoidowego. Receptory te znajdują się m.in. w skórze i w niektórych komórkach podskórnych. Zastosowanie maści konopnej przynosi szybką ulgę w miejscu aplikacji, a zatem działanie jej składników odnosi się tylko do tego obszaru, a nie całego organizmu jak to ma np. miejsce w przypadku olejków konopnych.

Konopie i ból głowy

Bóle głowy wciąż w dużej mierze pozostają niewyjaśnione dla nauki, przez co ich leczenie bywa trudne. Podczas gdy przyczyna niektórych jest znana, inne zdają się pojawiać znikąd. Najczęściej sięgamy wówczas po przeciwbólowy lek.

Już starożytne kultury greckie stosowały marihuanę do leczenia bólu głowy. Tak samo jak Arabowie w IX wieku i średniowieczni lekarze. Składniki konopi wykorzystywano do łagodzenia nie tylko bólu głowy, który już nastąpił, ale także jako środek zapobiegawczy. Z kolei w Ameryce ludzie spożywali konopie aż do momentu jej zakazania w 1937 roku. To oznaczało jednoczesny spadek przypadków leczenia bólu głowy za pomocą tych roślin jak i ograniczenie ilości badań na ten temat.

Obecnie wielu pacjentów deklaruje, że z powodzeniem leczy migreny za pomocą konopi. Pomaga im rekreacyjne spożywanie marihuany, olejki CBD jak i syntetyczny lek zawierający kannabinoidy. Jak dotąd naukowcy nie potrafią dokładnie określić jaki mechanizm powoduje, że konopie mogą łagodzić bóle głowy. Jednak wskazują, że w podwzgórzu mózgu licznie występują receptory kannabinoidowe. Podwzgórze uaktywnia się, gdy pacjenci poddawani badaniom neuroobrazowym doświadczają klasterowego bólu głowy.

Bóle głowy mają różne oblicza. Jak wynika z badań najczęściej pacjenci skarżą się na napięciowy ból, który odczuwany jest jak zaciśnięty pas wokół głowy. Jego przyczyną jest głównie nadmierny stres. Ponieważ konopie pomagają łagodzić stres prawdopodobnie dlatego wpływają także na łagodzenie tego rodzaju bólu.

Czy maść konopna złagodzi ból głowy?

Maść Konopna BioHempMiejscowe stosowanie maści konopnej raczej nie pomoże całkowicie zniwelować stresu powodującego ból głowy. Wcieranie jej bezpośrednio w skroń to też prawdopodobnie gorszy sposób niż np. olejek, czy waporyzacja. Jednak napięciowe bóle głowy bardzo często powodowane są m.in. przez duże napięcie mięśni szyi, czy górnych okolic pleców. Zastosowanie maści w tych obszarach zdecydowanie przyniesie ulgę, a tym samym może przyczynić się do zmniejszenia bólu głowy.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Poza zastosowaniem maści konopnej w zakresie dermatologii wiele osób używa jej do leczenia innych rodzajów bólu np. pleców, czy stóp. Maść łagodzi napięcie mięśni i relaksuje po ciężkim dniu w pracy. Można je stosować także zapobiegawczo, kiedy wiesz, że czeka Cię ciężki wysiłek fizyczny, czy to w pracy, czy podczas jesiennych prac w ogrodzie. W razie stłuczeń lub obrzęków konopna maść przyniesie Ci ulgę.


Bibliografia:


Źródło: rxleaf.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności