1543

Czy marihuanę można stosować jednocześnie z antybiotykami? Eksperci znają odpowiedź!

Nie powinno się pić alkoholu podczas przyjmowania antybiotyków. To wiemy. Ale co z marihuaną? Czy także może zakłócać proces leczenia i źle wpływać na działanie leków? Czy marihuanę można stosować jednocześnie z antybiotykami?

Najważniejsze, aby być zawsze świadomym i ostrożnym odnośnie tego, co przyjmuje się z wszelkimi lekami. Niektóre substancje mogą osłabiać – lub wręcz przeciwnie – nasilać efekt ich stosowania. Podczas infekcji bakteryjnej lekarze zazwyczaj przepisują pacjentowi antybiotyki, których przyjmowanie ściśle wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednak mało kto zastanawiał się kiedykolwiek, czy można korzystać z dobrodziejstw marihuany podczas antybiotykoterapii?


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Takie właśnie pytanie zadano Terry’emu Roycroft’owi, prezesowi Medical Cannabis Resource Center Inc. (MCRI), który od ponad dziesięciu lat prowadzi badania nad marihuaną oraz jej działaniem, przez co stał się także pasjonatem stale pogłębiającym wiedzę na temat tej rośliny. Według niego przyjmowanie antybiotyków oraz stosowanie marihuany nie musi być tak szkodliwe dla organizmu człowieka, jak się powszechnie uważa.

Jak szkodliwe są interakcje marihuany z lekami?

„Istnieje mnóstwo interakcji z lekami wywoływanych w codziennym życiu. Przykładowo – istnieją 82 interakcje lekowe spowodowane kofeiną, a niektóre z nich są umiarkowanie ciężkie lub nawet poważne.” – wyjaśnia Roycroft

Nawet coś tak nieszkodliwego jak grejpfrut – który zakłóca metabolizm wielu leków  – może mieć negatywny wpływ na działanie antybiotyków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, czy żołądka.  Terry Roycroft przyznaje, że podczas badań nad marihuaną często odnoszono się właśnie do grejpfruta.

Jak pokazują przeprowadzone badania istnieje na prawdę niewiele interakcji antybiotyków  z konopiami indyjskimi, przez co nie figurują one na liście przeciwwskazań do stosowania w tym samym czasie. Wszelkie odnotowane nieprawidłowości były bardzo łagodne dla pacjenta. Obecnie lekarze pracują nawet nad ustaleniem, czy marihuana nie wzmaga korzystnego działania poszczególnych antybiotyków.

Jak wyjaśnia Terry Roycroft:

„W przypadku dołączenia konopi indyjskich do stosowanych leków przeciwbólowych i jednoczesnym zmniejszeniu ich dawki o połowę, otrzymamy takie same korzyści jak gdyby leki przyjmowane były samodzielnie i w pełnej dawce.”

W takim przypadku mogą jednak wystąpić skutki niepożądane odczuwalne dla pacjenta. Według Jessie Gill – pielęgniarki specjalizującej się w tematyce medycznej marihuany – antybiotyki makrolidowe, takie jak np. troleandomycyna, mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z marihuaną.

„Marihuana hamuje enzym wątrobowy – cytochrom p450, na który oddziałuje wiele leków –  w tym antybiotyki.” – wyjaśnia Gill. „Oznacza to, że efekt stosowania leków zostanie zwiększony. To z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niepożądanych działań i interakcji.”

Czy marihuanę można stosować z antybiotykami

Podsumowując, Terry Roycroft twierdzi, że nie ma przeciwwskazań do stosowania marihuany podczas antybiotykoterapii. Można jedynie spodziewać się nasilonych działań niepożądanych leku.  Dodaje także:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„W Medicinal Cannabis Resource Center Inc. mamy pacjentów leczonych antybiotykami i nie zasugerowalibyśmy im, aby zaprzestali używania marihuany.”

Obecnie wielu lekarzy na świecie w kwestii interakcji między konopiami i antybiotykami opiera się o wyniki badań przeprowadzonych w odniesieniu do grejpfruta i antybiotyków. Jeśli istnieją przeciwwskazania do zastosowania ich razem – lekarz nie zaleci  także jednoczesnego przyjmowania marihuany. Pamiętać należy, że każdy przypadek i organizm jest inny. Zawsze najbezpieczniej będzie zasięgnąć fachowej porady medycznej w tym temacie niż działać na własną rękę i borykać się z przykrymi działaniami niepożądanymi.

Źródło: hightimes.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności