1225

Limonen – terpen o wielu terapeutycznych właściwościach

Limonen jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych terpenów, a wszystko to za sprawą jego cytrusowego zapachu. Nie zdziwi zatem nikogo fakt, że występuje w cytrynach i pomarańczach. Jednak nie tylko. Limonen odpowiada za cytrusowy zapach także niektórych odmian konopi.

Zaraz obok innego terpenu – mircenu – limonen jest jednym z tych najliczniejszych występujących w konopiach indyjskich. Limonen niejednokrotnie był przebadany pod kątem zastosowań w medycynie. Dowiedziono, że ma właściwości przeciwzapalne, przeciwlękowe, przeciwbakteryjne i nawet przeciwnowotworowe.

Czym jest limonen?

Oprócz obecności w wielu znanych odmianach konopi, limonen występuje w mięcie, jałowcu, rozmarynie, sośnie i koprze włoskim. Niektóre z tych roślin wykorzystywane są do produkcji olejków eterycznych stosowanych np. w aromaterapii, czy do masażu. Limonen ma także zastosowanie w przemyśle jako np. organiczny herbicyd, rozpuszczalnik do usuwania oleju z maszyn i środek do usuwania farby.

Obecnie jest to składnik wielu środków czyszczących, które mają cytrynowy zapach. Dodawany jest także do różnych kosmetyków, czy perfum. W medycynie stosowany był jako składnik leków na zapalenie oskrzeli, zgagę i kamienie żółciowe.

Właściwości terapeutyczne limonenu

Limonen jest jednym z najlepiej zbadanych terpenów występujących w konopiach indyjskich i ma wszechstronne działanie na układ odpornościowy. Jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe jest dobrze znane, a obecnie jest badany pod kątem potencjalnego zwalczania między innymi zaburzeń nastroju, cukrzycy i nowotworów.

Olejki eteryczne zawierające limonen mają szerokie zastosowanie w leczeniu stanów takich jak lęk i bezsenność. Badanie opublikowane w 2013 roku w BMC Complementary and Alternative Medicine przeanalizowano zdolność limonenu do zmniejszania depresji i lęku. Badanie przeprowadzono na modelach gryzoni. Chociaż naukowcy nie znaleźli dowodów na przeciwdepresyjne działanie limonenu, to zmniejszył on stany lękowe poprzez interakcję z układem serotoninowym mózgu.

W innym z badań, dzięki wykorzystaniu zwierzęcego modelu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego wykazano zdolność limonenu do zmniejszania aktywności tej choroby i uszkadzania narządów. Wynikało to częściowo z właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych terpenu. Wyniki badania opublikowane zostały w 2017 roku w czasopiśmie Molecular Medicine Reports. Teorię tą potwierdzili później także inni badacze.

Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych w odniesieniu do bólu także częściowo mogą wyjaśniać przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości limonenu. Terpen ten wydaje się być skutecznym miejscowym środkiem przeciwbólowym, co wykazano w 2016 roku w badaniu European Journal of Pain.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Raport z 2016 roku, który opublikowano w czasopiśmie Life Sciences, przedstawiał z kolei analizy limonenu jako nowego środka leczniczego cukrzycy. Wykorzystując modele wyhodowanych komórek naukowcy wykazali, że terpen ten był w stanie zwiększyć zużycie energii białych komórek tłuszczowych, czyniąc je podobnymi do „dobrych” komórek tłuszczowych organizmu. Tego typu wpływ na metabolizm może oznaczać większe spalanie, zamiast gromadzenia. W dalszych analizach tureccy naukowcy wykazali, że limonen może działać jako przeciwutelniacz i łagodzić objawy cukrzycy. Badania przeprowadzono na modelach zwierzęcych.

Limonen

Co z działaniem przeciwnowotworowym?

Limonen wykazał potencjalne właściwości przeciwnowotworowe w wielu badaniach, w tym w jednym opublikowanym w nowozelandzkim czasopiśmie OncoTargets and Therapy. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na komórkach raka płuc myszy i stwierdzili, że limonen hamuje wzrost komórek, blokując proliferację przeszczepionych guzów. Inne badanie, opublikowane w 2009 roku w Indian Journal of Carcinogenesis, wykazało, że limonen może być skutecznie stosowany w leczeniu niektórych rodzajów raka prostaty.

Z kolei w 2012 roku na łamach Life Sciences naukowcy dowiedli, że terpen ten może zabijać ludzkie komórki raka okrężnicy. Co więcej, analizy potwierdziły, że może zapobiegać rakowi. Chociaż wyniki wszystkich badań są optymistyczne, nadal istnieje wysoka potrzeba przeprowadzania kolejnych badań klinicznych.


Bibliografia:


Źródło: weedmaps.com

Oznaczony z: ,
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności