301

Konopie skutecznym środkiem na kobiece dolegliwości

W narządach rozrodczych kobiet znajduje się mnóstwo receptorów kannabinoidowych. Dzięki temu, konopie mogą pomóc kobietom, które cierpią z powodu endometriozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz nie czerpią przyjemności z seksu z powodu dokuczliwego bólu.

Chociaż niewiele mówi się o konopiach w odniesieniu do zdrowia intymnego kobiet to w okolicach miednicy u płci pięknej znajduje się wiele receptorów kannabinoidowych. Może to wyjaśniać dlaczego składniki konopi inaczej wpływają na kobiety i inaczej na mężczyzn. Co więcej, kobiety wydają się być bardziej wrażliwe na te składniki, co potwierdzają badania opublikowane w czasopiśmie Life Sciences w 2005 roku.

Ta dodatkowa wrażliwość na kannabinoidy i inne składniki konopi ma swoje zalety. Oznacza to, że konopie mogą pomóc w objawach endometriozy, suchości pochwy, bólu mentruacyjnego, bólu podczas stosunku i innych dolegliwości, które dokuczają w obrębie miednicy.

Konopie na endometriozę

Na samym szczycie bolesnych i powszechnych chorób kobiecych widnieje endometrioza. Jest to schorzenie polegające na tym, że tkanka normalnie występująca w macicy rozrasta się w innych miejscach np. w pęcherzu moczowym, jelicie grubym lub otrzewnej. Powoduje to silny ból, szczególnie podczas menstruacji. Kiedy tkanka reaguje na zmiany hormonalne organizmu, staje się nabrzmiała i złuszcza się.

Regularnie pojawiający się ból związany z endometriozą ostatecznie prowadzi do przewlekłego zapalenia tkanki. To z kolei sprawia, że ból nie ustaje, a wiele leków nie jest w stanie go złagodzić. Często pomocne okazują się jedynie leki hormonalne. Jednak ból mogą złagodzić także konopie.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


Badanie opublikowane w Cannabis and Cannabinoid Research w 2017 roku wykazało, że kobiety z endometriozą mają w obszarze miednicy mniej receptorów kannabinoidowych. Analizy wskazują na istotę układu endokannabinoidowego w leczeniu endometriozy.

W ramach powyższego badania wykazano, że uszkodzona tkanka endometrium powoduje nagromadzenie receptorów kannabinoidowych, co sugeruje, że organizm stara się polegać na układzie endokannabinoidowym w celu złagodzenia bólu i naprawy uszkodzeń. Jeśli występuje niedobór naturalnie produkowanych endokannabinoidów sensownym wydaje się dostarczanie ich z zewnątrz – z roślin konopi.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Zespół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne

Fizyczne i emocjonalne objawy PMS (Zespołu napięcia przedmiesiączkowego) oraz PMDD (Przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych) są dokuczliwe i uniemożliwiają kobietom normalne funkcjonowanie. To bezsenność, drażliwość, depresja, bóle stawów i nadmierny apetyt.

Jednak poprzez układ endokannabinoidowy konopie skutecznie pomogą w zmniejszaniu bólu, poprawie nastroju, zwalczaniu stanu zapalnego i hamowaniu apetytu. W badaniu opublikowanym w Addiction Research & Theory w 2017 roku dowiedziono, że u kobiet spożywających konopie indyjskie nastąpiło złagodzenie każdego z objawów PMS i PMDD (w tym przypadku bez wpływu na nadmierny apetyt). Co więcej, nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, a to sprawia, że konopie są doskonałą alternatywą dla terapii hormonalnych.

Chociaż dokładny mechanizm, za pomocą którego składniki konopi pomagają łagodzić wymienione objawy nie są jeszcze w pełni jasne, to kobietom biorącym udział w badaniu zupełnie to nie przeszkadzało. Działa? Działa! To było dla nich najważniejsze.

Ból podczas stosunku? Na to konopie też pomogą!

Bolesny seks jest niestety częstym problemem kobiet. Niezależnie od tego, czy jest spowodowany suchością pochwy, czy innymi problemami, intymność może stać się nie do zniesienia i negatywnie wpłynąć na wszelkie relacje z partnerem.

Na szczęście błona śluzowa pochwy łatwo wchłania substancje zawarte w lekach oraz preparatach na bazie kannabinoidów, a dzięki temu szybko odczuwalne jest ich działanie.

Zdolność uśmierzania bólu zarówno przez CBD jak i THC jest dobrze udokumentowana. W zależności od rodzaju odczuwanego bólu skuteczny będzie jeden z tych kannabinoidów, albo ich połączenie. Niektóre kobiety deklarują, że bogate w kannabinoidy lubrykanty szybko wchłaniane są przez błonę śluzową pochwy i równie szybko przynoszą ulgę. Produkty te pomocne są również w przypadku suchości pochwy zwiększając stymulację seksualną.

Jednak niekiedy ból podczas seksu jest jednym z objawów poważniejszej choroby CPP, czyli Przewlekłego bólu miednicy. Ból odczuwalny jest w okolicach poniżej pępka i utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy. Pojawia się podczas stosunku, podczas korzystania z toalety i dłuższego siedzenia.

Badanie opublikowane w Obstetrics & Gynecology w 2019 roku wykazało, że  kobiety cierpiące na CPP mogą bezpiecznie spożywać konopie indyjskie, aby zmniejszyć ból i mu zapobiegać. W rzeczywistości każda z kobiet, która je spożywała zadeklarowała, że objawy zostały skutecznie złagodzone. W takich przypadkach pacjentka może użyć lubrykantu jako dodatkowego środka, aby uśmierzyć ból podczas seksu. Lubrykanty zawierające składniki konopi dobrze współgrają z regularnymi dawkami olejku z konopi lub produktami spożywczymi, powstrzymując przewlekły ból i zapobiegając nawrotom.

Podsumowując…

Chociaż badania nie wyjaśniają w pełni w jaki sposób konopie przynoszą ulgę w wielu kobiecych dolegliwościach to wiadomo, że układ endokannabinoidowy odgrywa w tym procesie istotną rolę. Co więcej, konopie indyjskie wpływając m.in. na obszar mózgu odpowiedzialny za dopaminę pomagają się zrelaksować, uwolnić umysł od zmartwień i tym samym sprawić, że seks będzie przyjemniejszy.


Źródło: rxleaf.com

Oznaczony z: , ,
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności