153
ubrania z konopi

Ubrania z konopi przyszłością branży odzieżowej

W dzisiejszych czasach konopie to rośliny, które w niektórych środowiskach budzą spore kontrowersje. Kilkaset lat temu takie wątpliwości nie mogłyby mieć miejsca, gdyż konopie były wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu, używane w medycynie, branży zbrojeniowej, a przede wszystkim stosowane na bardzo szeroką skalę do produkcji tkanin. W ostatnich kilku latach, między innymi za sprawą głośnych w mediach ruchów na rzecz legalizacji marihuany, konopie zaczynają przeżywać swój wielki renesans, przez co coraz popularniejsze stają się także ubrania z konopi.

Natura w Twojej szafie

Rosnąca świadomość ekologiczna przekłada się na poszukiwanie zdrowych i naturalnych rozwiązań praktycznie w każdym aspekcie życia. Nic więc dziwnego, że na rynku polskim i światowym widać coraz więcej producentów odzieży, która jest bezpieczna zarówno dla ludzkiego organizmu, jak i środowiska naturalnego. W nurt ten oczywiście idealnie wpisują się ubrania wykonane z konopi. Jest to bowiem roślina, która świetnie daje sobie radę nawet w trudniejszych warunkach i nie wymaga przy tym na przykład chemicznego nawożenia. Obecnie, miłośnicy naturalnych rozwiązań sięgają przede wszystkim po len, jednak powoli widać, że tendencja ta ulega zmianie i lniana odzież z roku na rok coraz bardziej ustępuje miejsca ubraniom konopnym.

ubrania z konopi

LESER – polski projektant ubrań z konopi

Na polskim rynku istnieje co najmniej kilku dobrych producentów ubrań z konopi, którzy cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów, jednak oprócz nich, pojawiają się także ciekawi, polscy projektanci, którzy pragną popularyzować tę wyjątkową roślinę na światowych wybiegach. Jednym z nich jest Artur Stec, znany jako LESER, który ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru. Choć w branży działa na razie stosunkowo krótko, już może poszczycić się niemałymi osiągnięciami i zdobytymi nagrodami. Aż cztery z nich zdobył podczas Cracow Fashion Week, prezentując swoją wyjątkową kolekcję ubrań wykonanych właśnie z konopi, a właściwie z konopi połączonych z lnem, gdyż jak sam przyznał w wywiadzie dla cannabisnews.pl, wcale nie tak łatwo było mu nabyć materiał konopny w odpowiedniej ilości.

ubrania z konopi

Materiał o wyjątkowych właściwościach

Naturalność materiału to nie jedyna zaleta konopnych ubrań. Producenci, a przede wszystkim sami użytkownicy, zwracają uwagę przede wszystkim na wyjątkową wytrzymałość tkanin zrobionych z konopi. Oprócz tego, w zależności od grubości, nadają się one na każdą porę roku. Mogą być zarówno przewiewne, jak również ciepłe. Sam projektant wspomina, że jego zainteresowanie materiałem konopnym rozpoczęło się podczas pracy konserwatorskiej, kiedy to zetknął się z ponad stuletnim płótnem z konopi, które pomimo upływu lat, wciąż było bardzo wytrzymałe. Zwraca on także uwagę, że tkaniny wykonane z tej rośliny mogą być częściowo wodoodporne, co jest w tym przypadku cechą dość niezwykłą.

ubrania z konopi

Konopie cenione od wieków

Konopie wykorzystywane są w przemyśle przynajmniej kilka tysięcy lat. Przede wszystkim używano ich w tych gałęziach, w których szczególnie mocno potrzebna była ich wytrzymałość. Stąd, wśród historycznych przedmiotów z konopi, często znaleźć można liny, worki i fragmenty przeróżnego zbrojenia. Polski projektant zaznacza, że jego kolekcja nie jest w tym kontekście odkrywcza, ale ma za zadanie po prostu przypomnieć wartościowy, używany od tysiącleci materiał, który w branży odzieżowej cieszył się szczególnie dużą popularnością.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.comDodatki odzieżowe z konopi
to doskonały i ekologiczny akcent Twojej garderoby!
Znajdziesz je w sklepie BioHemp

Dodatki z linii Himalayan Hemp pochodzą z włókien konopi rosnących w masywie Himalajów. Całość uszyta jest w Nepalu z największą dbałością o szczegóły. Wysokogatunkowa tkanina konopna w połączeniu z elementami organicznej bawełny w kolorystyczny sposób tworzą niesamowity design. Akcesoria konopne to świetny pomysł na prezent. Sprawdzą się w każdej sytuacji. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na przetarcia czy utratę koloru. Odzież z konopi zaczyna na nowo stanowić ważny element w branży odzieżowej i coraz częściej jest zauważany przez najważniejszych kreatorów mody. Konopna odzież zdobywa coraz większe uznanie i staje się ekstrawaganckim elementem garderoby.

tkaniny odzież z konopi


Ubrania konopne dają się lubić

LESER przyznaje jednak, że prezentując na Cracow Fashion Week 2017 swoją kolekcję ubrań z konopi chciał nie tylko zainteresować przemysł odzieżowy materiałem konopnym, ale także nieco zmienić postrzeganie tego typu tkanin. Większość bowiem, dostępnych na rynku ubrań z konopi, występuje w dość wąskiej kolorystyce. Podobnie jak ubrania z lnu, przeważają tu raczej beże, jasne i ciemniejsze brązy oraz odcienie zieleni. LESER proponuje coś całkiem innego. W jego kolekcji, ubrania z konopi mają różne, żywe barwy, do tej pory raczej niespotykane w tego typu odzieży. Zdaje się, że to właśnie takie posunięcia, trafiające do szerszej grupy odbiorców, są rzeczywiście w stanie spopularyzować użycie konopi w przemyśle odzieżowym. Zupełnie odmienne od dotychczasowego podeście do tkanin konopnych sprawi prawdopodobnie, że po ubrania z konopi sięgną nie tylko zamiłowani w naturalnym stylu, ale także wszyscy ci, dla których moda jest fascynującym sposobem na wyrażenie barwnej strony swojej osobowości.

Moda na ekologię

Ubiegłoroczny Cracow Fashion Week odbył się pod hasłem „Fashion & Ecology”. Nic więc dziwnego, że nie zabrakło na nim kolekcji Artura Steca. Jednak oprócz niego, swoje prace pokazali również inni cenieni projektanci, dla których poszukiwanie zdrowych i naturalnych rozwiązań, jest ważnym elementem projektowania. Tego typu wydarzenia pomagają dostrzec, że świat rzeczywiście powoli obiera nowy kierunek, a co za tym idzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem na naszych ulicach w dużych ilościach zagoszczą piękne, zdrowe i wytrzymałe ubrania z konopi. LESER nie ma co do tego żadnych wątpliwości.  


Źródło: cannabisnews.pl

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności