1318
Konopie osteoporoza

Konopie mogą chronić przed osteoporozą

Czy konopie mają wpływ na osteoporoza? Jak wiemy, konopie okazały się korzystne w leczeniu różnych chorób związanych z wiekiem. Osteoporoza, to temat który jest często pomijany w tym zestawieniu, jednakże jest również związany z układem endokannabionidowym.

W 2009 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu (Wielka Brytania) opublikowała w czasopiśmie Cell Metabolism wyniki badań, które rzucają nowe światło na leczenie osteoporozy konopiami. Sugerują one, że aktywacja receptora CB1 jest odpowiedzialna za efekty lecznicze w przypadku osteoporozy.

Konopie i osteoporoza związaną z wiekiem

Konopie osteoporozaOsteoporoza związana z wiekiem jest uważana za najbardziej rozpowszechnioną chorobę kości. Z biegiem czasu powoduje ona, ze kości są osłabione, co stawia je w grupie podwyższonego ryzyka na złamanie. Kości chorych osób także ciężej się zrastają, dlatego złamania w podeszłym wieku są tak niebezpieczne. Mało wiadomo na temat tego, co powoduje rozwój choroby, ale obejmuje ona postępujący ubytek masy kostnej, osłabienie struktury kostnej i zmniejszoną akumulację tłuszczu w komorze szpiku kostnego.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Edynburgu zbadał, czy układ endokannaibnoidowy może odgrywać jakaś rolę w tej chorobie. W tym celu przeprowadzono badania na dwóch modelach myszy, z których jeden nie posiadał receptora CB1.

Ich wyniki wskazują, że myszy, które nie posiadały receptora CB1 cierpiały z powodu osteoporozy związanej z wiekiem, pomimo wzrostu masy kostnej. Ta sama grupa doświadczyła zmniejszenia odbudowy kości oraz zwiększoną akumulację tłuszczu w “przestrzeni szpiku kostnego”.

Autor badań Ayman Idris twierdzi, ze “receptor CB1 jest zatem wyjątkowy, ponieważ reguluje szczytową masę kostną poprzez wpływ na aktywność osteoklastów, ale zabezpiecza przed utratą masy kostnej związanej z wiekiem poprzez regulowanie adipocytów i różnicowanie osteoblastów komórek zrębowych szpiku kostnego.

Oczywiście nie jest to pierwsze badanie wskazujące, że konopie mogą pomóc w leczeniu osteoporozy, ani nie ostatnie. W artykule opublikowanym w British Journal of Pharmacology w 2011 roku stwierdzono, że amidy kwasów tłuszczowych mają aktywować receptory CB1 , a to może zapewnić podstawę do leczenia osteoporozy i innych chorób związanych z kośćmi za pomocą aktywacji układu endokannabinoidowego. Wezwali z kolei do wykonania kolejnych badań w przyszłości.

CBG: kannabinoid, który może wzmacniać kości

Nie tylko aktywacja receptora CB1 może wpływać na poprawę stanu kości. Badania nad kannabigerolem CBG, czyli kannabinoidem występujących w knopiach, wskazują, że posiada on kilka podstawowych właściwości:

  • Antybakteryjne
  • Antyproliferacyjne  (hamuje wzrost komórek nowotworowych)
  • Stymulujące wzrost kości

Oznacza to, że spożywanie ekstraktów z konopi może przyczynić się do wzmocnienia kości! Jednakże, aby w pełni to ocenić potrzeba więcej badań, nie tylko laboratoryjnych, ale także empirycznych, bezpośrednio na ludziach. Terapia kannabinoidami nie stanowi żadnego zagrożenia, zatem można sprawdzać na sobie, czy przyniesie ona pożądany efekt. 

Link do badań: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19656492


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności