175

Konopie indyjskie w leczeniu glejaka [PIONIERSKIE BADANIE]

W Leeds i Manchesterze rozpoczęło się badanie kliniczne firmy Amajor w Wielkiej Brytanii, w którym wykorzystane będą leki zawierające konopie indyjskie w leczeniu nawracającego glejaka. Badanie, finansowane przez organizację charytatywną The Brain Tumor Charity, zbada, czy połączenie nabiksymolu i chemioterapii może pomóc przedłużyć życie osób, u których zdiagnozowano najbardziej agresywnego guza mózgu.

Trzyletnie badanie fazy II, znane jako ARISTOCRAT, jest prowadzone przez profesor Susan Short z University of Leeds School of Medicine i koordynowane przez Cancer Research UK Clinical Trials Unit na University of Birmingham

W 2023 r. w 14 szpitalach NHS w Anglii, Szkocji i Walii zrekrutowanych zostanie ponad 230 pacjentów z glejakiem wielopostaciowym. Glejak wielopostaciowy jest najbardziej agresywną postacią raka mózgu, ze średnim przeżyciem krótszym niż 10 miesięcy po nawrocie.

W 2021 roku badanie kliniczne I fazy z udziałem 27 pacjentów wykazało, że nabiksymole mogą być tolerowane przez pacjentów w skojarzeniu z chemioterapią i mogą potencjalnie przedłużyć życie osób z nawracającym glejakiem.

„Nawet po operacji, radioterapii i chemioterapii prawie wszystkie te guzy odrastają w ciągu roku, a gdy już to nastąpi, istnieje bardzo niewiele opcji dla pacjentów, gdy już to nastąpi..” – mówi profesor Susan Short

Jeśli próba zakończy się sukcesem, eksperci mają nadzieję, że nabiksymol może stanowić nowy, obiecujący dodatek do leczenia pacjentów z glejakiem od czasu chemioterapii temozolomidem w 2007 roku.

Glejak wielopostaciowy ma receptory kannabinoidowe na powierzchni komórek, a badania laboratoryjne na komórkach glejaka wykazały, że leki na bazie konopi indyjskich mogą spowalniać wzrost guza i działają szczególnie dobrze, gdy są stosowane z temozolomidem.

konopie indyjskie w leczeniu glejaka

Konopie indyjskie w leczeniu glejaka – szansa na nowy od 15 lat lek

W sierpniu 2021 r. The Brain Tumor Charity, wspierane przez mistrza olimpijskiego Toma Daleya, w zaledwie trzy miesiące zebrało 450 000 funtów potrzebnych na tę fazę II badania. Leeds Hospitals Charity, partner charytatywny Leeds Teaching Hospitals NHS Trust, również przekazał 48 000 funtów na sfinansowanie dostępu do badania w Leeds dla 25 pacjentów.

Firma Jazz Pharmaceuticals zgodziła się bezpłatnie dostarczać nabiksymole i dopasowane placebo pacjentom biorącym udział w badaniu ARISTOCRAT.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Uczestnicy będą samodzielnie podawać nabiksymole lub placebo w aerozolu i będą poddawani regularnym kontrolom i badaniom klinicznym, w tym badaniom krwi i skanom MRI. Będzie to również jedna z pierwszych prób integracji z aplikacją BRIAN firmy The Brain Tumor Charity.

„Odkrycia na wczesnym etapie były naprawdę obiecujące i teraz czekamy na zrozumienie, czy dodanie nabiksymolu do chemioterapii może pomóc poprawić jakość życia i przedłużyć życie osób dotkniętych glejakiem. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy nowy lek do leczenia glejaka wielopostaciowego od ponad 15 lat.” – powiedział Dr David Jenkinson, dyrektor naukowy organizacji charytatywnej The Brain Tumor Charity, która finansuje badanie


Źródło: medicinehealth.leeds.ac.uk

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności