1613

Koniec z czarnym rynkiem? Medyczna marihuana w końcu osiągalna dla polskich pacjentów!

Wieść o tym, że medyczna marihuana trafi do polskich aptek i będzie dostępna dla pacjentów obiegła całą Polskę błyskawicznie. Wszystko za sprawą decyzji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który pozytywnie rozpatrzył pierwszy w Polsce wniosek o dopuszczenie do obrotu leku na bazie konopi indyjskich.

Po ubiegłorocznej nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, sytuacja medycznej marihuany w Polsce nie wyglądała tak, jak wcześniej zakładano. Polscy lekarze, pomimo pozwolenia, niechętnie wystawiali na nią receptę, a jeśli w końcu to uczynili – pacjent takiej recepty nie mógł zrealizować. W aptekach nie było surowca, z którego farmaceuci mogliby wytworzyć lek.

Mijały kolejne miesiące, a nadzieja na to, że medyczna marihuana w końcu dotrze do pacjentów gasła coraz bardziej. Nastąpił jednak przełom. W czerwcu tego roku do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynął pierwszy wniosek o rejestrację suszu konopi indyjskich o wysokim stężeniu THC. Biorąc pod uwagę zawiłe procedury i rygorystyczne wymogi, jakie spełniać musi surowiec farmaceutyczny zanim dopuszczony zostanie do obrotu, sam fakt złożenia wniosku można uznać za wielki sukces.

Nad jego przygotowaniem, przez kilka miesięcy pracował sztab prawników i specjalistów z firmy Spectrum Cannabis, należącej do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth Corp. Spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją konopi medycznych, a swoje zakłady produkcyjne posiada w krajach takich jak Kanada, Dania, Austria, czy Hiszpania.

Sprawa złożonego wniosku nabrała rozgłosu, gdy na początku września przedstawiciel Spectrum Cannabis, Tomasz Witkowski, ujawnił, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych bliski jest wydania decyzji. Firma liczyła wówczas, że nastąpi to maksymalnie do połowy września. Trwało to nieco dłużej niż zakładano, ale także krócej niż oficjalnie mogło, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpatrywanie wniosków w Polsce trwać może nawet 210 dni.

 Spełnia się „Testament Tomasza Kality”

W środę, 24 października do publicznej wiadomości oficjalnie podano, że wniosek o dopuszczenie do obrotu suszu z konopi indyjskich został rozpatrzony pozytywnie. Medyczna marihuana w końcu będzie osiągalna dla około 300tys. pacjentów w Polsce, którzy na nią czekają.

„Jesteśmy zadowoleni z tego, że polski ustawodawca zwrócił uwagę na potrzeby osób, których stan zdrowia wymaga terapii konopiami medycznymi oraz, że w tak sprawny sposób przeprowadził całą procedurę rejestracyjną. To ogromna szansa, szczególnie dla pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane, epilepsję czy wymagających łagodzenia skutków coraz częściej stosowanej chemio i radioterapii.” – powiedział Tomasz Witkowski ze Spectrum Cannabis

Jedną z pierwszych osób, która nie kryła radości z takiego obrotu sprawy była Anna Kalita. Żona Tomasza Kality, byłego rzecznika SLD, który chorował na glejaka mózgu i do końca swoich dni walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce, zamieściła na jednym z portali społecznościowych wzruszający wpis:

Jest!!! Medyczna marihuana w Polsce!!!! Radość!!!! 
Tomeczku – to Twój sukces, Kochanie! Wygrałeś tę walkę!!!
Pierwszy lek konopny został dziś dopuszczony do obrotu! Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych dał zielone światło kanadyjskiej firmie Spectrum Cannabis. – Za 3 – 4 tygodnie produkt powinien być dostępny w aptekach – powiedział mi Tomasz Witkowski z tejże firmy. 
To wielki dzień dla setki tysięcy chorych ludzi w tym kraju!!!

Pacjenci pytają: Co dalej?

„Obecnie trwają procedury wprowadzające produkt do aptek. Będzie on dostępny w pierwszych lokalizacjach już na przełomie listopada/grudnia 2018r.” – wyjaśnia Tomasz Witkowski

Początkowo Spectrum Cannabis sprowadzi do Polski jeden produkt w postaci suszu. Warto podkreślić, że wszystkie uprawy prowadzone przez Canopy Growth odbywają się z zachowaniem standardów GMP, a więc ze szczególnym nastawieniem na higienę i zapobieganie wytwarzania produktów, które nie będą spełniać norm jakościowych. Stałe kontrole wszystkich etapów produkcji gwarantują doskonałą jakość i jednorodność produktów końcowych. Do Polski trafi susz konopny o zawartości THC od 19 do 24% i o 100% dominacji genów sativa, co nie jest dla pacjenta bez znaczenia. W przeciwieństwie do odmian indica, które wywołują efekt raczej usypiający, sativa działa pobudzająco, wzmaga chęci do działania i poprawia nastrój, co istotne jest w leczeniu objawów wielu schorzeń, w tym nowotworów. Warto wspomnieć, że nawet na czarnym rynku odmiany sativa dostępne są w znikomych ilościach.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Każdy pacjent, którego historia choroby i stan zdrowia wskazywać będą na potrzebę wprowadzenia terapii medyczną marihuaną otrzyma od lekarza (również pierwszego kontaktu) odpowiednią receptę.  Jej realizacja w aptece polegać będzie na przygotowaniu zgodnie z zaleceniami leku na bazie surowca i wydaniu go pacjentowi. Farmaceuci mogą przerabiać surowiec np. na olejki, czy czopki. Koszt z jakim pacjent musi się liczyć wynosić będzie około 65zł za 1g suszu. Na chwilę obecną polskie prawo nie przewiduje refundacji.

Mając na uwadze charakterystykę leku, a głównie zawartość psychoaktywnego THC, która przekroczy dopuszczalną w Polsce, spodziewać się można wielu niejasności i obaw. Uspokajamy jednak: wydany na podstawie recepty lek na bazie konopi indyjskich traktowany będzie jako środek leczniczy, a z tytułu jego posiadania pacjentowi nie będą grozić żadne konsekwencje prawne.

medyczna marihuana polskich pacjentów

Produkty Spectrum Cannabis zagoszczą w Polsce na dobre?

W 2019 roku Spectrum Cannabis planuje wprowadzić do obrotu na polski rynek dwa kolejne produkty. Susz o zawartości THC od 12 – 15% oraz 20% olej CBD, który tetrahydrokannabinolu zawierał nie będzie. Na tym jednak nie koniec.

„Spółka chce połączyć działania sprzedażowe z szeroką kampanią edukacyjną, dedykowaną lekarzom i farmaceutom. Podpisane zostały już pierwsze umowy z dużymi hurtowniami farmaceutycznymi. Spectrum Cannabis rozbudowuje też własną sieć przedstawicieli, których zadaniem będzie informowanie środowiska medycznego o konopiach medycznych produkowanych przez spółkę.” – mówi Tomasz Witkowski

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, w grudniu tego roku odbędzie się pierwsze szkolenie dla pracowników służby zdrowia, farmaceutów, a także służb mundurowych zorganizowane przez Spectrum Cannabis. Wszystko to dla dobra pacjentów, ich komfortu i bezpieczeństwa bo każdy z nich zasługuje na pełne wsparcie i fachową pomoc w walce z chorobą. Więcej informacji o szkoleniu podamy wkrótce.

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności