886

Kolejny pacjent skazany za leczenie się medyczną marihuaną

Pan Karol, który choruje na depresję, leczył się medyczną marihuaną, gdy nie była ona jeszcze w Polsce prawnie dopuszczona do obrotu. Chociaż mężczyzna będzie kontynuował leczenie, tym razem już legalnym suszem, to najbliższe 2 lata spędzi w więzieniu.

Medyczna marihuana została zalegalizowana w Polsce w listopadzie 2017 roku. Niestety, przez długotrwałe procedury formalne związane z rejestracją i zatwierdzaniem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny surowca farmaceutycznego sprowadzanego z Kanady przez Spectrum Therapeutics, pierwsze recepty na susz pacjenci mogli zrealizować dopiero ponad rok później.

Wcześniej nie pacjent, a przestępca!

Jako jeden z wielu pacjentów, z możliwości zakupu medycznej marihuany w aptece skorzystał pan Karol. Regularnie otrzymywał od lekarza także kolejne recepty.

Zanim jednak medyczna marihuana została w Polsce zalegalizowana, mężczyzna leczył się nią na własną rękę. Kiedy znaleziono u niego 600 gramów suszu trafił przed sąd. Ten z kolei wspomniane 600 gramów uznał za hurtowe ilości substancji odurzającej.

Kolejny absurdalny wyrok

W związku z tą sprawą w ostatnim czasie przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa. Głos zabrał m.in. mecenas Stelios Alewras, który reprezentuje pana Karola.

„Pan Karol posiadał susz w związku z koniecznością medyczną leczenia depresji. Był osobą niekaraną, pracuje, płaci podatki, ma rodzinę z którą jest związany i nikomu nie wyrządził szkody ani krzywdy. (…) Posiadanie konopi na własne cele medyczne nie jest szkodliwe społecznie.” – wyjaśnił

Podkreślił także, że medyczna marihuana pojawiła się w Polsce dopiero w 2019 roku. Zatem siłą rzeczy wcześniej pacjenci nie mieli możliwości leczenia się nią legalnie.

Zaistniałą sytuacją zbulwersowany jest także Piotr Liroy – Marzec, który jest jednym z autorów ustawy o medycznej marihuanie.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Przede wszystkim apelujemy do władz. Ustawa, którą wprowadziliśmy, zlikwidowała pewną patologię, ale jednocześnie wy likwidujecie ludzi i pacjentów, zamykacie ich do więzienia. To jest dopiero patologia!” – podkreślił Piotr Liroy – Marzec – „Nie może być tak, że jest ustawa, która gwarantuje pacjentom stosowanie konkretnego leku i dalej są za to ścigani jak przestępcy.”

Pan Karol został zobowiązany do stawienia się 18 czerwca br. w zakładzie karnym. Co ciekawe, będzie w nim kontynuował leczenie medyczną marihuaną, a zatem substancją, za posiadanie której został skazany.


Przeczytaj także:


Źródło: se.pl


O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności