8660

Kannabigerol (CBG): mały kannabinoid o dużym wpływie

Czym jest Kannabigerol (CBG) i jakie ma właściwości? Coraz więcej wiemy o jego wpływie na ludzki organizm. Rozważając wybór odmiany, która najbardziej Ci odpowiada, warto jest znać jej profil kannabinoidowy. Proces badań laboratoryjnych stał się popularny, a miejsca takie jak SC Labs w Kalifornii i Sunrise Analytical pozwalają pacjentom na dokładny pogląd rozkładu procentowego kannabinoidów w danej odmianie. W Polsce takie laboratoria są jeszcze mało popularne, choć jeśli wnikliwie poszukamy, mamy szansę zbadać susz lub olej także w Polsce.

Tego typu wyniki badań prowadzą do wzrostu zainteresowania kannabinoidami, które w mniejszych stężeniach występują w roślinach konopi. Tetrahydrokannabinol (THC) był głównym przedmiotem obserwacji, aż do odkrycia wielu leczniczych korzyści kannabidiolu (CBD). Następnie naukowcy zbadali także inne kannabinoidy, które, jak się okazało, także mają lecznicze właściwości.  Zapoczątkowało to m.in. wzrost zainteresowania kannabigerolem (CBG) i innymi fitokannabinoidami (kannabinoidy znajdujące się w roślinach).

Kwas kannabigerolowy (CBGA) jest podstawowym kannabinoidem

Zdolność do wytwarzania kwasu kannabichromenowego (CBGA) jest tym, co sprawia, że roślina konopi jest wyjątkowa. Formy kwasowe kannabinoidów występują w surowej roślinie i mają inne właściwości niż formy neutralne. THCA zawarty w surowej, świeżej roślinie konopi ma inne właściwości niż wysuszony i poddany obróbce termicznej THC.

CBGA jest prekursoerm trzech głównych gałęzi kannabinoidów:

  • Kwasu tetrahydrokannabinolowego (THCA)
  • Kwasu kannabidiolowego (CBDA)
  • Kwasu kannabichromenowego (CBCA)

Kannabigerol (CBG)Gdy dowolny z kwasów kannabinoidowych jest narażony na działanie ciepła lub promieniowania UV, traci on cząsteczkę dwutlenku węgla (C02). W tym miejscu jest uważane za formę obojętną/nautralną (CBG, THC, CBD, CBC, itd.). W większości medycznych szczepów CBGA jest natychmiast przekształcone do innego kannabinoidu, i zwykle nie występuje w wysokich stężeniach. Jednakże, jeśli szczep ma wysoką zawartość CBGA, spalenie go spowoduje przekształcenie do kannabigerolu (CBG).

Podczas, gdy większość szczepów konopi zawiera mniej niż 10% CBG, konopie przemysłowe mogą mieć większe stężenie. Zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że mogą one zawierać nawet 94% CBG, i 0,001% THC!

Badania na konopiach przemysłowych wykazały znacznie wyższy poziom kannabigerolu (CBG) niż w większości odmian konopi indyjskich. Dalsze badania wykazały, że zjawisko to może być spowodowane genem recesywnym.

Właściwości kannabigerolu (CBG)

Badania wokół tego konkretnego kannabinoidu i skutków jego używania są nieco ograniczone. Ograniczenia dotyczące badania konopi utrudniają przeprowadzenie zaawansowanych  badań dotyczących kannabigerolu (CBG), choć ta sytuacja w ostatnich latach ulega systematycznej poprawie, zatem można oczekiwać nowych doniesień.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


CBG jest antagonistą receptora CB1, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego powodu, uważa się, że CBG częściowo przeciwdziała paranoicznemu, odurzającemu hajowi, zazwyczaj spowodowanym tetrahydrokannabinolem (THC). Kannabigerol (CBG) oddziałuje na receptor CB2, jednak naukowcy nie są jeszcze pewni, czy CBG promuje czy hamuje aktywność receptora CB2.

Innym efektem w jaki kannabigerol (CBG) działa na mózg jest to, że hamuje wchłanianie GABA ( organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym), który odpowiada za zmniejszenie pobudliwości i rozluźnienie mięśni. Gdy GABA jest hamowany, może on zmniejszyć niepokój i napięcie mięśni, ma więc efekt podobny do kannabidiolu (CBD).

Włoskie badania opublikowane w maju 2013 roku przez Biological Psychology sugerują, że kannabigerol (CBG) ma silne właściwości przeciwzapalne i może być korzystny dla pacjentów z chorobą zapalną jelit. Jest on także użyteczny w leczeniu jaskry, ponieważ zwiększa odprowadzanie płynu z oka oraz zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ponadto kannabigerol (CBG) ma właściwości antydepresyjne, stymuluje wzrost kości, a szczególnie w kwaśnej formie (CBGA) hamuje wzrost komórek nowotworowych / raka.

Kannabigerol (CBG) zasługuje na więcej uwagi

Kwas kannabigerolowy (CBGA) jest nie tylko substancją odpowiedzialną za pierwszy etap rozwoju kannabinoidów. Stwierdzono, że ma także korzystny wpływ podczas jego spalania. Staje się wtedy kananbigerolem (CBG), kiedy traci cząsteczkę CO2 w wyniku ekspozycji na ciepło.

Ze względu na jego nowo odkryte zastosowania, hodowcy tacy jak Odie Diesel zwrócili większą uwagę na CBG w ich szczepach. Lecznicze odmiany, które również mają wysokie stężenie kannabigerolu (CBG), mogą mieć bardziej zrównoważony efekt. Wydaje się, że CBG jest istotnym kannabinoidem, który wzmacnia efekt synergii.

Link do badań: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006295213000543

 Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności