286

Kanadyjscy weterani wojskowi zastępują przeciwbólowe leki opioidowe marihuaną!

Przeciwbólowe działanie marihuany jest znane medycynie już od bardzo dawna. Najnowsze badania potwierdzają – marihuana z powodzeniem może zastąpić silne leki przeciwbólowe, w szczególności opiaty. Z naturalnego leku korzystają już miliony ludzi na całym świecie – w tym kanadyjscy weterani wojenni.

Wzrastające użycie marihuany wśród kanadyjskich weteranów bezpośrednio skorelowane jest ze spadkiem użycia przepisywanych na receptę opiatów i benzodiazepin – wskazują dane udostępnione przez The Globe and Mail.  Statystki podane przez Veterans Affairs Canada wykazują, że w latach 2012-2016, w Kanadzie, użycie benzodiazepin (Xanax, Ativan, Valium) spadło o niemal 30%, a stosowanie opiatów wśród weteranów wojennych obniżyło się o 17%. W tym samym czasie liczba weteranów korzystających z refundowanej medycznej marihuany wzrosła z mniej niż stu do ponad 1700 pacjentów.

Przeciwbólowe działanie marihuany

Bez tytułu
W Kanadzie medyczną marihuanę zalegalizowano już w roku 2001 – od tego czasu lekarze mogą zgodnie z prawem przepisać chorym odpowiednią dawkę marihuany. Weterani to jedna z grup pacjentów, która podlega ciągłej obserwacji. O ile w przypadku weteranów próba nie jest wystarczająco duża, aby z pełną pewnością wskazać bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między przytoczonymi powyżej zmiennymi, o tyle w przypadku innych statystyk ta korelacja jest bardzo wyraźna. Od momentu zalegalizowania medycznej marihuany w Stanach Zjednoczonych (np. Colorado, Alaska, Waszyngton) z każdym rokiem coraz więcej pacjentów zamienia przepisywane im do tej pory leki opioidowe na marihuanę. Wstępne szacunki wykazują, ze w USA, w stanach, w których medyczna marihuana jest legalna, liczba osób uzależnionych od leków opioidowych oraz liczba zgonów w wyniku przedawkowania tych środków jest zdecydowanie niższa w porównaniu do stanów, w których do tej pory nie zalegalizowano marihuany do celów medycznych. W samym Kolorado liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem opiatów spadła o 25%.

Statystyki mówią same za siebie – marihuana jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, którego bezpieczeństwo stosowania i tolerancja przez organizm jest o wiele wyższa niż w przypadku leków na bazie opiatów lub benzodiazepin. Obie grupy substancji wykazują bardzo silne działanie uzależniające (fizyczne i psychiczne), podczas, gdy uzależniające działanie marihuany jest znikome i sprowadza się głównie do aspektu psychicznego. Współcześnie prowadzone badania to potwierdzają, a marihuana okazuje się także skutecznym zamiennikiem leków takich jak Nabilon. Jest to lek stosowany przy łagodzeniu bólów neuropatycznych w przebiegu stwardnienia rozsianego oraz jako wspomagający przy silnych bólach u osób z zaawansowanym nowotworem, opornych na duże dawki opioidów. Marihuana lepiej niż konwencjonalny lek łagodzi bóle neuropatyczne. Może też być stosowana razem z opiatami, aby zmniejszyć ich dawkę.

Źródła: http://www.thedailychronic.net/ ; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20798872

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności