151
Hemp Fest 2022 Ukraina

Kamizelki kuloodporne z konopi – nowa odmiana Sofia

Specjaliści z Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy (NAAS) wyhodowali i zademonstrowali nową odmianę konopi siewnej „Sofia”. Jak podaje NAAS odmiana pozwoli produkować kamizelki kuloodporne z konopi, ale nie tylko.

Nowa odmiana konopi o wszechstronnym zastosowaniu

Nowa odmiana konopi „Sofia” została zaprezentowana na Hemp Fest w regionie Sumy. W festiwalu wzięło udział osiemdziesięciu czołowych naukowców, rolników, ludzi biznesu i ekspertów branży konopnej z dziesięciu regionów Ukrainy. Wydarzenie dotyczyło m.in. uregulowań prawnych dotyczących przemysłowego przetwórstwa konopi i roślin na potrzeby ukraińskiej gospodarki, zwłaszcza obronności.

Jak podaje Narodowa Akademia Nauk Rolniczych Ukrainy uprawa nowej odmiany daje możliwości rozwoju różnych sektorów ukraińskiej gospodarki, w tym właśnie przemysłu obronnego, co jest szczególnie ważne w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

kamizelki kuloodporne z konopi - nowa odmiana Sofia

Wykorzystanie włókien konopnych w wojsku

Włókna konopne są najtrwalszymi włóknami na świecie i można je łatwo wpleść w lekkie kamizelki kuloodporne, hełmy i odzież ochronną. Tkanina z włókna konopnego jest bardziej wytrzymała i lżejsza niż kevlar, ale także jest odporna na wodę i ogień.

„W żadnym wypadku włókna konopne nie są gorsze od syntetycznego kevlaru, z którego zwykle wykonuje się kamizelki kuloodporne. Wręcz przeciwnie, wstawki konopne mogą wytrzymać pociski przeciwpancerne, będąc jednocześnie lżejsze niż kevlar.” – powiedzieli naukowcy

Konopie są bardzo trwałe, a jednocześnie lekkie, dzięki czemu są doskonałym włóknem do produkcji materiałów odpornych na działanie żywiołów. Oznacza to, że użycie materiałów konopnych jest bardziej odpowiednie do ochrony żołnierzy niż wykorzystanie innych materiałów.

NAAN wyjaśniła, że konopie są używane jako tkanina do szycia naturalnej odzieży wojskowej, bielizny, lin i spadochronów, a także mogą być wykorzystywane do budowy i izolacji budynków.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Kamizelki kuloodporne z konopi to nie wszystko co można stworzyć z nowej odmiany „Sofia”

Jak podkreślają ukraińscy naukowcy, odmiana „Sofia” może również posłużyć do produkcji specjalnej bielizny dla wojska. Jak wiadomo, z włókien konopnych można stworzyć naturalną, oddychającą tkaninę konopną. Materiał przeszedł już testy w ekstremalnych warunkach, gdzie nie było produktów higienicznych.

Jak się okazuje, rośliny prawdopodobnie będą także wykorzystywane do budowy i ocieplania budynków wznoszonych podczas odbudowy zniszczonego wojną kraju.


Źródło: hemp.im

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności