926
Konferencja Konopie w teorii i praktyce

II Międzynarodowa Konferencja ,,Konopie w teorii i praktyce” – relacja

W dniach 03-04.02.2017 odbyła się druga Międzynarodowa Konferencja Konopie w teorii i praktyce. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Krok po Kroku odbyło się na Uniwersytecie Przyrodniczym  we Wrocławiu w auli Jana Pawła II.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w tegorocznej edycji wzięło udział więcej gości z zagranicy. Organizatorzy zaprosili specjalistów i lekarzy z Izraela, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Wojna z narkotykami jest przegrana

Konferencja rozpoczęła się od przemówienia organizatorki, Doroty Gudaniec. Zaraz po nim wystąpił Neil Woods, były angielski policjant i tajny agent, który rozpracowywał brytyjskie gangi narkotykowe. Kolejnym mówcą był natomiast Neil Franklin, dyrektor wykonawczy organizacji działającej na rzecz reformy polityki narkotykowej USA. Obaj prelegenci poruszyli temat wojny narkotykowej, która pochłania wielkie budżety na całym świecie, a nie przynosi efektów w postaci spadku przestępczości narkotykowej. Według nich wojna z narkotykami jest już dawno przegrana, a legalizacja i kontrola używek jest sposobem na rozwiązanie tego problemu. Obaj prowadzący pracowali na wysokich szczeblach w organizacjach rządowych, mieli styczność z korupcją, lobbowaniem i zorganizowaną siatką przestępczą, której przedstawiciele działają często jako podwójni agenci. Panel dot. sytuacji prawnej konopi na świecie zakończyła prof. Monika Płatek – prawnik, oraz profesor na Uniwersytecie Warszawskim. 

Konferencja Konopie w teorii i praktyce

W trakcie wykładów na głównej sali równolegle odbywał się specjalistyczny panel dla lekarzy, który cieszył się dużą popularnością. Prowadził go Dr Michael Lee – lekarz, specjalista w zakresie anestezji i zwalczania bólu (Wielka Brytania). Wśród gości zza granicy na konferencji pojawiły się także takie osoby jak dr Silviu Brill – specjalista medycyny bólu i anestezjolog z Izraela, prof. David Neubauer – neurolog dziecięcy ze Słowenii, czy Sébastien Begueire – założyciel francuskiej firmy Alpha-CAT, która produkuje urządzenia do analizy składu suszu i ekstraktów konopnych. Podkreślano jak ważna jest znajomość składu stosowanych ziół i ekstraktów, gdyż poszczególne odmiany różnią się w dużym stopniu zawartością kannabinoidów, terpenów, flawonoidów i innych substancji zawartych w roślinie. Marihuana to wiele odmian, z których każda ma nieco inne właściwości, a w celu dobrania optymalnej kuracji należy poznać, jaka kombinacja najlepiej działa na pacjenta.

Produkcja  medycznej marihuany w Holandii

O produkcji standaryzowanej medycznej marihuany opowiedział drugiego dnia Dr Mikael A. Kowal, naukowiec polskiego pochodzenia i pracownik firmy Bedrocan (Holandia), która zajmuje się produkcją marihuany. Produkcja marihuany do celów medycznych to skomplikowany, lecz bardzo satysfakcjonujący proces, w wyniku którego otrzymuje się susz o zupełnie różnych właściwościach. Rośliny konopi mają bowiem bardzo szerokie spektrum działania i należy ściśle przestrzegać procedur, które sprawiają, że poziom zawartości poszczególnych substancji w produkcie końcowym nie ulega zmianie. Powstanie takich produkcji w Polsce dałoby nie tylko miejsca pracy dla wielu Polaków, lecz także możliwość uprawiania dowolnych odmian, na które byłoby zapotrzebowanie w Polsce. 

Historią o walce o dostęp do medycznej marihuany porwała słuchaczy Arlene Williams znana jako Babcia Ganja. Arlene, która zmagała się z nowotworem piersi, przyjechała do Polski z USA, gdzie działa jako aktywistka ruchu legalizacyjnego. Jednym z ostatnich przemówień podczas konferencji, było wystąpienie gościa z Izraela – dr Davida Meiri, który jest biochemikiem i biotechnologiem roślin. Opowiedział on o badaniach nad konopiami, które przeprowadza w swoim laboratorium. Przyznał, że wyniki badań in vitro potwierdzają, że kannabinoidy w niektórych przypadkach niszczą komórki nowotworowe, jednakże sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Działanie roślin jest uzależnione bowiem nie tylko od zawartości CBD i THC, lecz także innych substancji, których nauka jeszcze nie poznała. Subtelne różnice w składzie rośliny mogą sprawiać, że zadziała ona mniej lub bardziej skutecznie. Rodzaj nowotworu także ma istotne znaczenie, gdyż ta sama odmiana inaczej wpłynie na komórki nowotworu piersi, a inaczej na komórki raka prostaty.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Konferencja Konopie w teorii i praktyce

Wśród prelegentów z Polski pojawiły się na konferencji osoby takie jak prof. Jerzy Vetulani – profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, który zajmuje się tematyką konopi indyjskich oraz substancji enteogennych; dr Marek Bachański – neurolog dziecięcy specjalizujący się w leczeniu padaczki lekoopornej, jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce leczy medyczną marihuaną, Bogdan Jot – autor książek “Marihuana leczy” i “Odkłamywanie marihuany”, propagator wiedzy o leczniczych właściwościach marihuany, który podczas konferencji poprowadził prelekcję dot. stosowania konopi w terapiach przeciwnowotworowych; dr Jerzy Jarosz – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej, który w swej praktyce stosuje wyroby na bazie marihuany, głównie w celu uśmierzania bólu. W konferencji wziął także udział poseł Piotr-Liroy Marzec, który walczy o dostęp do medycznej marihuany dla pacjentów w Polsce. Niezwykle interesujące wystąpienie poprowadził także Marcin Biskupski, założyciel Analysis Pocanna – polskiego laboratorium specjalizującego się w analizie składu wyrobów konopnych. 

Historie pacjentów – olej RSO w praktyce

Wykłady przeplatane były panelami dyskusyjnymi, w trakcie których uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania prowadzącym. Na sali nie brakowało pacjentów oraz członków rodzin osób cierpiących na choroby zapalne, neurologiczne, czy nowotworowe. W trakcie drugiego dnia konferencji wystąpiło kilku pacjentów, u których zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego, i którzy leczyli się (lub leczą nadal) olejem RSO oraz CBD. Szczere wystąpienia wzbudziły salwy braw na sali, a szczęśliwe zakończenia historii dały nadzieję wielu obecnym na sali pacjentom, którzy mieli wyjątkową okazję do nawiązania znajomości z innymi chorymi oraz wymienienia się praktyczną wiedzą.

Brak zainteresowania wśród lekarzy i polityków

Choć frekwencja nie była wysoka do Wrocławia przybyły osoby, którym zależy na zgłębianiu wiedzy z zakresu praktycznego i teoretycznego wykorzystania konopi. Martwi jednak fakt, że nie zjawiła się większość zaproszonych środowisk lekarskich. Wzięcia udziału w konferencji odmówiły zaproszone towarzystwa onkologiczne. Na sali zdecydowanie przeważali pacjenci oraz aktywiści, choć znalazło się kilku odważnych lekarzy. Obecność zgłosił jeden onkolog z Polski, który przeprosił, że na sali nie pojawili się inni przedstawiciele jego specjalizacji. Sam, jak dodał, mimo zainteresowania tematyką, nie czuje się w pełni kompetentny, aby udzielać odpowiedzi na pytania pacjentów związane ze szczegółami leczenia konopiami. Na konferencji nie pojawili się także politycy, którzy pracują nad zmianą prawa, mimo, że była to unikalna okazja do zaczerpnięcia rzetelnej wiedzy. 

Konferencja Konopie w teorii i praktyce

Wielki potencjał i plany na przyszłość

Konferencja pokazała, że w konopiach tkwi niezwykle wielki potencjał, który nadal pozostaje słabo zbadany, szczególnie w kontekście leczenia nowotworów. Historie pacjentów udowodniły jednak, że terapia na bazie kannabinoidów to bezpieczne i skuteczne wsparcie terapii, które sprawia, że o wiele łatwiej znieść chorobę.

Jak dodają organizatorzy nie jest to ostatnie wydarzenie tego typu. Wstępne plany zakładają, że kolejna konferencja odbędzie się jesienią. Mamy nadzieję, że do tego czasu w Polsce marihuana będzie dostępna już w aptekach, a świadomość wśród lekarzy wzrośnie, co przełoży się na większą frekwencję na wydarzeniu.

Pacjentów, lekarzy, aktywistów, ekspertów i hobbystów zapraszamy do rejestracji na forum medycznamarihuana.com, gdzie powstaje platforma wymiany informacji między zainteresowanymi.

W najbliższym czasie rozpoczniemy systematyczne publikowanie materiałów nagranych podczas konferencji, z których dowiecie się m.in. jak wygląda w praktyce stosowanie oleju RSO.

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności