2637

Hempcrete – Technologia budowania z konopi

Czym jest Hempcrete?

Hempcrete, czyli tzw. beton konopny, to średniej gęstości, naturalny materiał izolacyjny, produkowany przez mieszanie na mokro konopnych paździerzy z wapiennym spoiwem. Ma wyjątkowe właściwości termiczne i wyjątkowo silnie wpisuje się w trend odnawialnych zasobów. Ze względu na wapienne spoiwo, zapewnia optymalne działanie masy termicznej i izolacji, co razem pozwala uzyskać ponadprzeciętne właściwości cieplne. Manipulowanie stosunkiem wapiennego spoiwa do konopnych paździerzy wpływa na wytrzymałość i właściwości termiczne betonu konopnego, co pozwala na używanie go jako oddychającej izolacji dla podłóg, ścian i dachu. Może być używany w nowym budownictwie i przy pracach remontowych.

Hempcrete

Kostka z betonu konopnego


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Hempcrete pozwala budować zdrowe budynki dzięki swojej zdolności do absorbowania i odprowadzania wilgoci z powietrza wewnątrz (higroskopowo). To pomaga pasywnie regulować wilgotność i zapobiega kondensacji, które mogą prowadzić do gromadzenia się toksyn i wzrostu czarnej pleśni. Hempcrete i jego wykończenia są “oddychające” (przepuszczające parę wodną), co przedłuża ich trwałość i maksymalizuje termiczną wydajność budynku. Ta właściwość sprawia, że Hempcrete wyjątkowo dobrze nadaje się do prac w tradycyjnych i historycznych budynkach, w których tworzy harmonijne połączenie z innymi wykorzystanymi materiałami, zapobiegając gromadzeniu się w nich wilgoci.

W nowym budownictwie Hempcrete jest osadzany wokół strukturalnej ramy (zazwyczaj drewnianej), i jest albo ręcznie umieszczany w tymczasowym deskowaniu, albo natryskiwany. Następnie pozostawia się go na kilka tygodni aby wysechł, po czym aplikuje się jedno ze zróżnicowanych wykończeń. Zwyczajowo jest to wapienny/gliniany tynk lub wapienna zaprawa, ale można również używać drewna czy kamiennego pokrycia.

Beton konopny jest wyjątkowy pod tym względem, że ma wyjątkowe właściwości cieplne i akustyczne. Ze względu na proces aplikacji jest szczelnym, solidnym materiałem budowlanym, z którego można stworzyć kompletną powłokę budynku. Inne, współczesne metody produkcyjne wymagają użycia kilku różnych materiałów, produktów i metod montażu aby dorównać właściwościom Hempcrete, i żeby nadawać się do różnych wymagań ścian, podłóg i dachów.

W Polsce pionierami budowania z konopi naszych czasów są Podlaskie Konopie.

Koszt

Koszt budowania z Hempcrete jest porównywalny do kosztu metod konwencjonalnych. Ze względu na niższą wagę materiału, a także mniejsze wymagania dotyczące fundamentów, Hempcrete może okazać się nawet tańszą alternatywą.

Korzyści z używania Hempcrete:

  • Kostka konopna jest wysoce uszczelniająca i hermetyczna; idealnie spełnia współczesne standardy budownictwa.
  • Beton konopny ma masę termiczną. To oznacza, że budynki zbudowane z Hempcrete wolniej zmieniają temperaturę i dzięki temu mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie i chłodzenie, w porównaniu do budynków izolowanych lekkimi materiałami izolacyjnymi.
  • W przypadku Hempcrete, izolacja i masa termiczna pracują razem, w efekcie dając wyjątkowo energooszczędne budynki.
  • Beton konopny jest naturalny, przepuszczający parę wodną i higroskopijny, co stwarza zdrowe warunki wewnątrz budynku i chroni jego strukturę.
  • Materiały z których produkowany jest Hempcrete, powstają w Wielkiej Brytanii, z konopi, które są tam hodowane, i ze spoiw pochodzących z Wielkiej Brytanii lub Europy Zachodniej.
  • W trakcie hodowli, konopie przekształcają CO2 wyłapując węgiel i wypuszczając tlen. Używanie konopi w budownictwie sprawia, że węgiel jest zamykany w materiale na tak długo, jak stoi budynek. Badania dowodzą, że 110-165kg CO2 zostaje wyizolowane, aby stworzyć jeden kubik Hempcrete.
  • Konopie mogą być hodowane rotacyjnie ze zbożami, co korzystnie wpływa na glebę i redukuje ilość chwastów. Nie wymagają agrochemikaliów, pestycydów i insektycydów.
  • Paździerz konopny wykorzystywany w Hempcrete jest odpadem produkcyjnym o niskiej wartości, który powstaje przy produkcji nasion i włókien konopnych.

Polecamy beton konopny – naturalne budownictwo ma wiele zalet!


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności