Hempcrete – Technologia budowania z konopi
Czym jest Hempcrete?
Hempcrete, czyli tzw. beton konopny, to średniej gęstości, naturalny materiał izolacyjny, produkowany przez mieszanie na mokro konopnych paździerzy z wapiennym spoiwem. Ma wyjątkowe właściwości termiczne i wyjątkowo silnie wpisuje się w trend odnawialnych zasobów. Ze względu na wapienne spoiwo, zapewnia optymalne działanie masy termicznej i izolacji, co razem pozwala uzyskać ponadprzeciętne właściwości cieplne. Manipulowanie stosunkiem wapiennego spoiwa do konopnych paździerzy wpływa na wytrzymałość i właściwości termiczne betonu konopnego, co pozwala na używanie go jako oddychającej izolacji dla podłóg, ścian i dachu. Może być używany w nowym budownictwie i przy pracach remontowych.
Hempcrete pozwala budować zdrowe budynki dzięki swojej zdolności do absorbowania i odprowadzania wilgoci z powietrza wewnątrz (higroskopowo). To pomaga pasywnie regulować wilgotność i zapobiega kondensacji, które mogą prowadzić do gromadzenia się toksyn i wzrostu czarnej pleśni. Hempcrete i jego wykończenia są “oddychające” (przepuszczające parę wodną), co przedłuża ich trwałość i maksymalizuje termiczną wydajność budynku. Ta właściwość sprawia, że Hempcrete wyjątkowo dobrze nadaje się do prac w tradycyjnych i historycznych budynkach, w których tworzy harmonijne połączenie z innymi wykorzystanymi materiałami, zapobiegając gromadzeniu się w nich wilgoci.
W nowym budownictwie Hempcrete jest osadzany wokół strukturalnej ramy (zazwyczaj drewnianej), i jest albo ręcznie umieszczany w tymczasowym deskowaniu, albo natryskiwany. Następnie pozostawia się go na kilka tygodni aby wysechł, po czym aplikuje się jedno ze zróżnicowanych wykończeń. Zwyczajowo jest to wapienny/gliniany tynk lub wapienna zaprawa, ale można również używać drewna czy kamiennego pokrycia.
Beton konopny jest wyjątkowy pod tym względem, że ma wyjątkowe właściwości cieplne i akustyczne. Ze względu na proces aplikacji jest szczelnym, solidnym materiałem budowlanym, z którego można stworzyć kompletną powłokę budynku. Inne, współczesne metody produkcyjne wymagają użycia kilku różnych materiałów, produktów i metod montażu aby dorównać właściwościom Hempcrete, i żeby nadawać się do różnych wymagań ścian, podłóg i dachów.
Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów dostępne są w sklepie www.BioHemp.pl
W Polsce pionierami budowania z konopi naszych czasów są Podlaskie Konopie.
Koszt
Koszt budowania z Hempcrete jest porównywalny do kosztu metod konwencjonalnych. Ze względu na niższą wagę materiału, a także mniejsze wymagania dotyczące fundamentów, Hempcrete może okazać się nawet tańszą alternatywą.
Korzyści z używania Hempcrete:
- Kostka konopna jest wysoce uszczelniająca i hermetyczna; idealnie spełnia współczesne standardy budownictwa.
- Beton konopny ma masę termiczną. To oznacza, że budynki zbudowane z Hempcrete wolniej zmieniają temperaturę i dzięki temu mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie i chłodzenie, w porównaniu do budynków izolowanych lekkimi materiałami izolacyjnymi.
- W przypadku Hempcrete, izolacja i masa termiczna pracują razem, w efekcie dając wyjątkowo energooszczędne budynki.
- Beton konopny jest naturalny, przepuszczający parę wodną i higroskopijny, co stwarza zdrowe warunki wewnątrz budynku i chroni jego strukturę.
- Materiały z których produkowany jest Hempcrete, powstają w Wielkiej Brytanii, z konopi, które są tam hodowane, i ze spoiw pochodzących z Wielkiej Brytanii lub Europy Zachodniej.
- W trakcie hodowli, konopie przekształcają CO2 wyłapując węgiel i wypuszczając tlen. Używanie konopi w budownictwie sprawia, że węgiel jest zamykany w materiale na tak długo, jak stoi budynek. Badania dowodzą, że 110-165kg CO2 zostaje wyizolowane, aby stworzyć jeden kubik Hempcrete.
- Konopie mogą być hodowane rotacyjnie ze zbożami, co korzystnie wpływa na glebę i redukuje ilość chwastów. Nie wymagają agrochemikaliów, pestycydów i insektycydów.
- Paździerz konopny wykorzystywany w Hempcrete jest odpadem produkcyjnym o niskiej wartości, który powstaje przy produkcji nasion i włókien konopnych.
Polecamy beton konopny – naturalne budownictwo ma wiele zalet!