478
geny efekt konopi

Geny mają wpływ na to jak odczuwamy efekt działania konopi

Konopie wywołują u ludzi różnego rodzaju efekty. Mogą powodować senność, wpływać na relacje społeczne, zmieniać postrzeganie rzeczywistości i oczywiście łagodzić objawy wielu chorób. Jednak różne produkty konopne dają różne efekty, a co więcej każdy z tych produktów w nieco inny sposób działa na każdą osobę. Na przykład paląc marihuanę z grupą przyjaciół niektórzy z nich odczują umiarkowany efekt, podczas gdy inni doznają silnego odurzenia, co jest całkowicie normalne.

Czy można być odpornym na działanie związków zawartych w konopiach?

Związki zawarte w konopiach oddziałują za pomocą receptorów CB1 i CB2 zarówno na ciało jak i umysł człowieka. Receptory te to białka, które powstają w komórkach i podobnie jak wszystkie inne białka powstające w naszym organizmie odnotowane są w naszym DNA. Chociaż ludzki genom jest uderzająco podobny w przypadku każdej osoby, to powszechnie występują pewne dziedziczne zmiany (tzw. mutacje). Mutacje genetyczne często są przyczyną chorób dziedzicznych, ale mogą także wyjaśniać niektóre odmienne reakcje ludzi na związki zawarte w konopiach.

Mutacje w ludzkim receptorze CB1 po raz pierwszy zaobserwowano ponad dziesięć lat temu. Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali 15 odmian tego genu u ludzi. Oznacza to, że żyjesz z jedną z co najmniej 15 różnych wersji białka receptora CB1. W niektórych przypadkach mutacja CB1 może uczynić Cię bardziej podatnym na choroby, takie jak anoreksja, czy choroba Leśniowskiego – Crohna, albo zmieniać Twoją wrażliwość na cząsteczki zawarte m.in. w konopiach. To może wyjaśniać indywidualnie odczuwany efekt, który we wspomnianej wcześniej grupie znajomych może być słabszy lub mocniejszy, chociaż palicie tą samą odmianę marihuany.


Ekstrakt CBG Synergia – NOWOŚĆ marki BioHemp

Synergia CBG to wysokiej jakości ekstrakt konopny o stężeniu 30%. Wyprodukowany został przy zachowaniu najwyższych standardów oraz z roślin uprawianych w sposób organiczny na terenie Polski, bez użycia pestycydów, czy innych środków chemicznych.

Ekstrakt CBG BioHemp

Kliknij i sprawdź szczegóły


Istnieje również co najmniej 11 mutacji w ludzkim genie FAAH (enzymie, który rozkłada naturalnie wytwarzane w naszym organizmie cząsteczki kannabinoidów) i co najmniej siedem mutacji w receptorze CB2.

Jednak mutacje genów, które wpływają na efekt po spożyciu konopi nie ograniczają się jedynie do genów związanych z endokannabinoidami. Na przykład niektórzy ludzie mają mutację w tzw. genie AKT, który może hamować obumieranie komórek i wzrost tkanki, i który powiązany jest z wieloma rodzajami nowotworów. Osoby z tą mutacją są bardziej narażone na efekt związany z zaburzeniami postrzegania i funkcji motorycznych. Dzieje się tak, ponieważ mutacja genu AKT zmienia sposób, w jaki na daną osobę wpływają kannabinoidy.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


efekt konopi

Oprócz genów i układu endokannabinoidowego na efekt działania konopi wpływa także wątroba

Kiedy konopnie spożywane są doustnie np. wraz z pokarmem lub w postaci kapsułki, zanim ich składniki trafią do krwioobiegu muszą przejść przez cały układ pokarmowy i wątrobę. Wątroba produkuje wiele enzymów, które przetwarzają składniki pokarmowe i różne substancje. Niezliczone indywidualne różnice w pracy i funkcjach wątroby wpływają nie tylko na efekt spożycia konopi, który dana osoba odczuje, ale także czas, w którym to nastąpi.

Mutacje genetyczne, które powodują różne odczuwanie doświadczeń z konopi u każdej osoby mogą być wrodzone, albo uaktywniać się pod wpływem bodźców, które każdego dnia oddziałują na nasz organizm. Są to np. wirusy, mogą to być składniki diety, czy stres.

Być może w przyszłości będzie możliwe wykonanie wymazu z wewnętrznej strony policzka i wykonanie prostego testu DNA, który jasno określi jakie geny posiadamy, jak w łatwy sposób rozwiązać problemy zdrowotne związane z ich mutacjami i w końcu jakiego konkretnie efektu możemy spodziewać się po spożyciu konkretnej odmiany konopi.


Źródło: weedmaps.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności