580
Flawonoidy konopie

Konopie – Flawonoidy w roślinach i ich właściwości [WideoBlog]

W konopiach indyjskich odkryto ponad 200 bioaktywnych związków, a najpopularniejsze z nich to kannabinoidy i terpeny. Mało kto słyszał jednak o  związkach jakimi są flawonoidy, które stanowią około 10% wszystkich zawartych związków jakie zawierają konopie.

Poza roślinami konopi flawonoidy występują w całej naturze. Od kwiatów, po owoce i warzywa. Podobnie jak terpeny flawonoidy mają wpływ na postrzeganie roślin przez nasze zmysły. Ich właściwości nie ograniczają się jednak do oddziaływania na węch, czy smak. Flawonoidy składają się z grup związków polifenolowych, które działają jak wtórne metabolity na niezliczoną liczbę roślin i grzybów. Do tej pory odkryto ponad 6000 flawonoidów, a funkcje każdego z nich mają inne spektrum.

Samo słowo „flawonoid” wywodzi się od łacińskiego terminu „flavus”, które odnosi się do żółtego koloru występującego w przyrodzie. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że podstawową funkcją flawonoidów jest dostarczanie roślinom pigmentu – zwłaszcza do kwiatów, co zachęca do ich zapylania. Wiele roślin, w tym znaczna część owoców i warzyw o zielonym zabarwieniu, częściowo zawdzięcza swoje kolory flawonoidom. Chronią one także roślinę przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami takimi jak promienie UV, szkodniki, czy różnego rodzaju choroby.

Nadają konopiom charakteru

Bardzo często smak i zapach konopi indyjskich przypisywany jest terpenom. Flawonoidy jednak również mają wpływ na podstawowe cechy tych roślin, dzięki czemu każda z odmian różni się od siebie. Rośliny mają smak i zapach, dzięki działaniu synergicznemu między terpenami i flawonoidami.

Flawonoidy wpływają również na pigmentację konopi, tak jak w przypadku innych kwiatów. Za piękne, purpurowe barwy, którymi charakteryzuje się wiele odmian, odpowiadają flawonoidy znane jako antocyjany. W innych roślinach, takich jak jagody, mogą nadawać barwy czerwone, purpurowe, a nawet niebieskie w zależności od pH.

Flawonoidy konopie

Flawonoidy jako związki czynne farmakologicznie

Kwercetyna jest składnikiem wielu warzyw i owoców. Związek ten jest przeciwutleniaczem i ma właściwości przeciwgrzybicze. Katechiny, występujące np. w kakao i herbacie także są przeciwutleniaczami i korzystnie wpływają na układ sercowo – naczyniowy.

W konopiach indyjskich – i tylko w nich – znajdziemy  kannaflawiny. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że mają one szereg zastosowań leczniczych. Kannaflawin A działa przeciwzapalnie i może to robić silniej niż aspiryna. Podobnie Kannaflawin B i C. Inne wysoce aktywne farmakologicznie flawonoidy to Orientin, Kwercetyna, Sylimaryna i Kemferol. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Dorota Gudaniec o właściwościach flawonoidów na WideoBlogu Marihuana i Konopie.

Działanie synergiczne

„Efekt otoczenia” jest szeroko pojętym terminem, stosowanym w celu opisania synergicznego działania wielu czynnych farmakologicznie związków występujących także w konopiach indyjskich. Ludzki organizm wyposażony jest w układ endokannabinoidowy, czyli rozległą sieć receptorów. Wiążą się z nimi kannabinoidy zawarte w konopiach wywołując szereg różnych efektów, na który w późniejszych etapach mają też wpływ np. terpeny.

Synergiczne działanie różnych biocząsteczek sprawia, że czujemy się inaczej. Kannabidiol (CBD) na przykład moduluje działanie THC na płaszczyźnie kwrioobieg – mózg. Uważa się, że flawonoidy mają podobne synergiczne zdolności. To, czy wzmagają właściwości kannabinoidów, czy też modulują ich skuteczność na chwilę obecną nie jest do końca rozszyfrowane i zdecydowanie należy przeprowadzić w tym celu więcej badań.

Zdefiniowany przez S. Ben – Shabat i dr Raphaela Mechoulama w 1998 roku „efekt otoczenia” stał się interesującym tematem badań związanych z działaniem konopi indyjskich na ludzki organizm. Doktor Mechoulam oraz inni naukowcy, tacy jak Ethan Russo i James MacPartland, są jednymi z niewielu, którzy pracują obecnie nad odkrywaniem tajemnic związanych z flawonoidami.

Źródło: www.leafly.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności