370
e-recepty na medyczną marihuanę

E-recepty na medyczną marihuanę – będą ograniczenia?

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian w zasadach wystawiania e-recept na wybrane grupy leków. Wielu polskich pacjentów obawia się, że już wkrótce z trudem uzyskają e-recepty na medyczną marihuanę.

Zmiany w wydawaniu recept online

Resort chce wprowadzić ograniczenia lub nawet zakaz wydawania recept na niektóre leki przez internet, o czym poinformował na początku kwietnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski. W ostatnim czasie oferty tzw. „receptomatów”, a zatem możliwości uzyskania w ekspresowym tempie recepty online na różne leki wyrastają jak grzyby po deszczu. Ministerstwo chce ukrócić ten proceder, który w wielu przypadkach polega na wydaniu recepty bez jakiejkolwiek konsultacji lekarskiej.

„Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć.” – powiedział Niedzielski

Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

e-recepty na medyczną marihuanę

Jakie grupy leków obejmą wprowadzone zmiany?

Chodzi o leki uzależniające. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że mowa jest o opioidach i lekach narkotycznych.

Dodatkowo planowane są zmiany w teleporadach. Wprowadzony ma zostać pewnego rodzaju standard obsługi obejmujący wywiad medyczny, co zapobiec ma wypisywaniu przez jednego lekarza „od ręki” nawet kilkuset recept dziennie.

“Z jednej strony teleporady to dziś często jedyna możliwość skorzystania przez pacjenta z pomocy lekarza. Z drugiej – widzimy nadużycia, które trzeba wyeliminować.” – powiedział rzecznik – „Jedna z ustaw w parlamencie jest procedowana “w trybie ekstraordynaryjnym”, do niej zostaną dodane przepisy, które mają “wyeliminować nieprawidłowości”.

Potrzebna Ci recepta medyczną marihuanę? Umów się na lekarskie konsultacje konopne w BioHemp

E-recepty na medyczną marihuanę – czy obawy pacjentów są uzasadnione?

Medyczna marihuana jest zakwalifikowana do leków RPW, a zatem leków psychotropowych. Nie bez powodu zatem pacjenci niepokoją się, że wkrótce mogą mieć utrudniony dostęp do leku.

Póki co wiadomo, że zmiany nie dotkną leków stosowanych w ginekologii. Równocześnie nie jest planowane zwiększenie dostępności antykoncepcji awaryjnej. Polska i Węgry to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których tego typu preparaty wciąż wydawane są wyłączenie na receptę.

Jeżeli potrzebujesz recepty na medyczną marihuanę, porady specjalisty lub pomocy przy dawkowaniu CBD i THC zapraszamy na terapeutyczne konsultacje konopne.0


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.comŹródło: money.pl, pap.pl

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności