732
działanie marihuany

Badania: Kobiety bardziej podatne na działanie marihuany

działanie marihuanyJedno z najnowszych badań przeprowadzonych przez Women’s Health Research at Yale (WHRY) miało zbadać, czy panujące w pewnych kręgach przekonanie o tym, że kobiety są bardziej podatne na działanie marihuany jest prawdziwe.

Badanie, które stanowiło część większego programu badawczego dotyczącego m.in. raka jajnika, otyłości, ataków serca i chorób typowo kobiecych miało wykazać także ewentualne różnice w działaniu marihuany na mózg kobiet i mężczyzn. Według głównego naukowca koordynującego badanie dr Kelly Cosgrove między kobietami, a mężczyznami występują pewne różnice związane z konsumowaniem marihuany – w zależności od płci pierwszy kontakt z substancją, intensywność uzależnienia oraz ewentualne skutki uboczne wyglądają inaczej.

,,Marihuana jest generalnie postrzegana jako bezpieczna używka, jednakże znane są pojedyncze badania, które wykazują potencjalny, negatywny wpływ długotrwałego stosowania marihuany na mózg m.in. zaburzenia procesów poznawczych czy choroby o podłożu psychicznym.’’ – twierdzi dr Cosgrove na łamach the Yale News. ,,W ciągu ostatnich 30 lat marihuana stała się niezwykle silną substancją. Średnie stężenie psychoaktywnego THC wzrosło z około 1,5% przed rokiem 1980 do nawet 25% w przypadku niektórych odmian.’’

W poprzednich badaniach dr Cosgrove wraz ze swoim zespołem przeanalizowała skany mózgów, aby wykazać różnice neurologiczne między mózgiem kobiet a mężczyzn podczas palenia papierosów. Najnowsze badanie przebiegało w podobny sposób z tą różnicą, że badani zamiast tytoniu palili marihuanę.

,,Neurologiczne różnice związane z płcią zostały wykazane w przypadku spożywania alkoholu i palenia papierosów, dlatego też chcieliśmy sprawdzić czy palenie marihuany także oddziałuje inaczej na mózg kobiety i mężczyzny.’’ – dodaje dr Cosgrove. ,,Konieczne jest zbadanie takich ewentualnych różnic, abyśmy mogli dokładnie poznać sposób w jaki marihuana wpływa na nasz organizm. Dla osób uzależnionych i borykających się z innymi problemami może to także dać szansę na wdrożenie terapii dostosowanej do płci.’’

Badania prowadzone przez zespół Women’s Health Research at Yale nadal trwają, a ich wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Jednakże nie tylko zespół dr Cosgrove zainteresował się kwestią różnic płci i ich wpływem na skutki konsumpcji marihuany. Prof. Rebecca Craft z Washington State University przeprowadziła badania, w których wykazała, że kobiety są bardziej podatne na działanie marihuany, szczególnie odmian o wysokim stężeniu THC. Jest to związane z kobiecym hormonem – estrogenem. Jego wyższy niż u mężczyzn poziom skorelowany jest z większą tendencją do nadużywania i uzależniania się od marihuany.  

x

Kobiety bardziej wrażliwe na THC

działanie marihuanyBadania wykazały, że kobiety, które regularnie palą marihuanę ciężej znoszą odstawienie. Częściej niż w przypadku mężczyzn występuje syndrom odstawienny i związane z nim dolegliwości takie jak rozdrażnienie, problemy ze snem, zwiększony apetyt. Objawy te są także bardziej nasilone wśród kobiet, a prawdopodobieństwo ponownego sięgnięcia po marihuanę i uzależnienia się psychicznego jest wyższe. Ciekawym wnioskiem z badań jest fakt, że kobiety wykazują o wiele wyższą tolerancję na THC. W badaniu, w którym wzięły udział obie płcie uczestnicy palili marihuanę przez kilkanaście dni z rzędu. Po 10 dniu badania tolerancja kobiet na THC była znacznie wyższa – musiały one przyjąć większą niż mężczyźni dawkę THC, aby uzyskać efekt o podobnej sile. Różnice te wynikają z gospodarki hormonalnej, która wpływa na sposób w jaki organizm toleruje THC. To właśnie dlatego większość badań dotyczących marihuany jest  przeprowadzana wśród mężczyzn – ich poziom hormonów jest bardziej stabilny, dzięki czemu wyniki są bardziej wiarygodne. Oznacza to w rezultacie, że w przyszłości należy jeszcze dokładniej przyjrzeć się wpływowi THC na ludzki organizm – w szczególności pod kątem różnic płciowych. Wyniki badań mogą dostarczyć wielu ciekawych wniosków, które mogą pojawić się po zakończeniu programu badawczego wspomnianej wcześniej dr Cosgrove.

Źródła: https://cannabisnowmagazine.com/ oraz http://www.medicalnewstoday.com

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności