1017

Dorota Gudaniec o medycznej marihuanie w Izraelu [WideoBlog]

W Izraelu o legalizacji eksportu medycznej marihuany mówiono już na początku 2018 roku. Jednak ze względów bezpieczeństwa, a konkretnie przez obawy o nielegalne stosowanie roślin przez obywateli kraju, przyjęcie ustawy zostało odłożone w czasie. W końcu jednak – pod koniec grudnia 2018 roku – izraelski parlament zatwierdził eksport medycznej marihuany.

Ustawa została uchwalona jednogłośnie i najprawdopodobniej będzie mieć duży wpływ na budżet państwa. Szacuje się, że na eksporcie medycznej marihuany Izrael może zyskać rocznie 265 mln dolarów.

Krótka, ale niezwykle intensywna i inspirująca wizyta w Izraelu

Izrael od dawna jest pionierem w zakresie badań i prowadzenia terapii pacjenta medyczną marihuaną. Z tego właśnie powodu, m.in. w towarzystwie dr Jacka Cieżkowicza, kraj ten po raz kolejny odwiedziła Dorota Gudaniec z Centrum Terapeutycznego Max Hemp.

W ciągu zaledwie kilku dni polska „delegacja” spotkała się z wieloma izraelskimi specjalistami, lekarzami i praktykami. Solidna dawka otrzymanej rzetelnej  wiedzy  o stosowaniu medycznej marihuany w leczeniu różnych chorób, a także możliwość przyjrzenia się bieżącym badaniom laboratoryjnym cel podróży pozwala uznać za osiągnięty.

Jednym z profesorów, z którym spotkanie wspomina Dorota Gudaniec jest Lumir Hanus – czeski chemik analityczny i wiodący autorytet w dziedzinie badań nad konopiami indyjskimi.

„Profesor obecnie skupia się na badaniu wpływu terpenów na endometriozę. Okazuje się, że mamy ogromne możliwości pomocy człowiekowi w sytuacjach kiedy medycyna konwencjonalna bardzo często rozkłada ręce. W sytuacjach trudnych, gdyż endometrioza to przypadłość, która nie dotyczy tylko układu rodnego kobiet. Komórki endometrium można mieć także płucach, czy mózgu.” – relacjonuje pani Dorota na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Badania aktualnie prowadzone w Izraelu dotyczą także roli kannabinoidów w leczeniu stanów zapalnych. Analizuje się w jaki sposób one przebiegają oraz jak je leczyć i im zapobiegać. Zdobytych informacji jest jednak znacznie więcej:

„Bardzo dużo dowiedzieliśmy się także na temat zastosowania terapii konopiami w problemach gastrycznych. Począwszy od raka jelita grubego i żołądka, poprzez chorobę Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i cały szereg innych problemów gastrycznych.” – mówi Dorota Gudaniec

Sprawdź czego jeszcze dowiedziała się Dorota Gudaniec podczas pobytu w Izraelu

Pacjenci mogą liczyć na pełne wsparcie

W Izraelu z medycznej marihuany skorzystać może każdy pacjent, którego stan zdrowia kwalifikuje się do tego typu terapii. Po otrzymaniu recepty od lekarza pacjent udaje się do Ministerstwa Zdrowia po licencję. W zależności od stanu pacjenta jej uzyskanie jest możliwe już po zaledwie 3 dniach! Dotyczy to głównie pacjentów z chorobami nowotworowymi w zaawansowanym stadium. Maksymalny czas oczekiwania na decyzję Ministerstwa Zdrowia to 2 miesiące. Po odebraniu licencji pacjent udaje się do jednego z 8 producentów i dokonuje częściowo refundowanego zakupu.

Na pomoc w doborze sposobu przyjmowania medycznej marihuany, czy też ustaleniu odpowiednich dawek pacjent może liczyć ze strony każdego specjalisty i praktyka zaznajomionego z tematyką leczenia konopiami. Podczas pobytu w Izraelu Dorota Gudaniec spotkała się z jedną z pielęgniarek, która na co dzień wspiera pacjentów w terapii:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Od kilkunastu lat prowadzi ona praktykę w szpitalach i domach opieki i ma pod swoją opieką dziesiątki pacjentów, których edukuje, których prowadzi w tej codzienności konopnej. Uczy pacjenta wszystkich metod zastosowania konopi, wszystkich metod przyjmowania , dawkowania, na co zwracać uwagę, w jaki sposób łączyć konopie z innymi substancjami, z dietą czy lekami.” – wyjaśnia pani Dorota

Dorota Gudaniec podróż do Izraela uważa za niezwykle inspirującą i udaną, także biorąc pod uwagę walory turystyczne:

„Izrael to miejsce, w którym można się zetknąć z inną kulturą, dietą, innymi zapachami i kolorami. Jeżeli mogę kogoś zachęcić to koniecznie odwiedźcie kiedyś Izrael.”

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności