186
dekryminalizacja marihuany w unii europejskiej

Dekryminalizacja marihuany – Czechy apelują do krajów UE

Czeski Narodowy Koordynator Antynarkotykowy Jindřich Vobořil chce przekonać polityków i ekspertów do poparcia zniesienia zakazu uprawy i handlu konopiami do celów rekreacyjnych. Jego zdaniem dekryminalizacja marihuany powinna się odbyć na poziomie europejskim.

W Czechach wkrótce może być możliwe legalne kupowanie marihuany na ściśle określonych warunkach

„Zasady sprzedaży i kupna powinny być uregulowane przez nadchodzącą ustawę. Dzięki kontrolowanemu rynkowi konopi państwo może zarobić miliardy na podatkach.” – powiedział Jindřich Vobořil.

Projekt ma zostać przedstawiony do końca roku. Jak twierdzi Jindřich Vobořil jeszcze przed wprowadzeniem rynku regulowanego czescy producenci powinni mieć możliwość eksportu swoich produktów konopnych.

ból w klatce po paleniu marihuany - przyczyny

 „Chciałbym, aby ustawa obowiązywała najpóźniej od stycznia 2024 r. To moja ambicja.” – powiedział Jindřich Vobořil

Proponuje liberalizację rynku konopi w Czechach na ściśle określonych warunkach w perspektywie długoterminowej. Jego zdaniem przepisy powinny regulować nie tylko sprzedaż, ale także produkcję. Należy określić, jaki poziom substancji odurzających powinny zawierać produkty. Producenci potrzebowaliby licencji. Powinno być także jasno określone, komu mogą dostarczać swoje towary. Licencję powinni posiadać także handlowcy.

„Marihuany nie będzie można kupić w każdym kiosku. Z pewnością porozmawiamy o tym, że ludzie powinni się zarejestrować by nabyć te produkty.” – wyjaśnił Vobořil.

Czy dekryminalizacja marihuany w całej Unii Europejskiej jest możliwa?

Koordynatorzy ds. walki z narkotykami z państw członkowskich debatowali nad regulacją rynku konopi w UE w ubiegłą środę w Pradze.

Jak powiedział Jindřich Vobořil, oprócz Czech zmiany planują Niemcy, Luksemburg i Holandia, ale drugiej strony niektóre państwa, takie jak Francja i Szwecja, sprzeciwiają się jakimkolwiek nowym  przepisom.

Do wydarzenia w Pradze dołączyli czołowi eksperci ds. polityki narkotykowej. Według Michela Kazatchkina z Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej Unia Europejska powinna usunąć konopie indyjskie z listy substancji zakazanych.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Próbowaliśmy to zrobić od ponad dekady. Istnieje wiele komplikacji prawnych, ale wierzę, że nastąpi zmiana w Europie i na świecie i będzie istniał regulowany rynek konopi.” – powiedział Michel Kazatchkine


Źródło: euractiv.com, ct24.ceskatelevize.cz

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności