417

Czy konopna pasta do zębów na bazie kannabinoidów jest skuteczniejsza niż te znanych marek?

Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych w 2020 roku dotyczące kannabinoidów miało dać odpowiedź na pytanie, czy związki te mogą zmniejszać ilość bakterii w płytce nazębnej. Wyniki są zaskakujące i okazuje się, że konopna pasta do zębów zwalcza więcej bakterii niż konwencjonalne pasty.

Konopna pasta do zębów skuteczniejsza niż zwykła pasta?

Analizie poddano pacjentów, których zęby były w doskonałym stanie oraz takich, którzy najprawdopodobniej gabinety stomatologiczne omijali szerokim łukiem. Dowiedziono, że kannabinoidy przewyższyły swoją skutecznością w zwalczaniu bakterii płytki nazębnej znane syntetyczne pasty do zębów takie jak Oral B i Colgate. Jak to możliwe? Najpierw kilka szczegółów o badaniu.

Kannabinoidy niszczą więcej bakterii niż syntetyczne pasty do zębów?

Naukowcy zbadali liczbę kolonii bakteryjnych w próbkach pobranych z zębów 60 osób. Żaden z nich wcześniej nie przechodził terapii przeciwdrobnoustrojowej ani immunosupresyjnej, a ich dziąsła były w stanie od zdrowych po krwawiące. Część badanych miała także resorpcję kości oraz wysoką ruchliwość zębów.

Naukowcy pobrali od nich próbki płytek nazębnych i każdą z nich umieścili na dwóch płytkach Petriego. Następie jedną z nich poddano działaniu kannabinoidów, a konkretnie CBD, CBC, CBN i CBG, a drugą działaniu kwasu kannabigerolowego (CBGA), paście Oral B, Colgate oraz paście stworzonej z granatu i alg.

Badacze odkryli, że w próbkach poddanych działaniu kannabinoidów liczba kolonii bakterii była znacznie niższa niż w tych, na których zastosowano pasty do zębów. Co więcej, najbardziej skuteczne były CBN i CBC.

Wadą tego badania jest jednak brak analizy statystycznej. Spowodowane jest to różnicami mikroflory u badanych osób. W ustach każdego z nas występuje unikalny biom. Nie ma replik, co poniekąd trochę toruje drogę innowacji w zakresie higieny jamy ustnej.

Konopna pasta do zębów – skuteczna ochrona

Dzięki rosnącej liczbie badań nad konopiami wiemy, że kannabinoidy wykazują właściwości przeciwbakteryjne. THC, CBD, CBC i CBG mają zdolność zwalczania różnych infekcji. Badanie opublikowane w Journal od Natural Products w 2008 roku wykazało nawet, że kannabinoidy zwalczają lekooporne szczepy bakterii, takie jak np. gronkowiec złocisty.

Chociaż THC i CBD coraz bardziej słyną ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych – szczególnie dzięki interakcjom z receptorami CB1 – nadal w dużej mierze nie wiadomo, w jaki sposób te kannabinoidy działają przeciwko infekcjom. Jednak w badaniu z 2018 roku opublikowanym w Scientific Reports naukowcy odkryli, że m.in. anandamid (będący endokannabinoidem) również ma zdolność zwalczania gronkowca złocistego (MRSA). Odbywa się to poprzez hamowanie tworzenia biofilmu. I tutaj można doszukiwać się powiązania. Płytka nazębna stanowi biofilm bakterii Gram – dodatnich takich jak np. Streptococcus mutans odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy zębów. Czy kannabinoidy mogą hamować tworzenie biofilmu?


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Co do tej pory wiemy o kannabinoidach i zębach? Podsumujmy…

Tegoroczne badanie, o którym wspomniano na początku artykułu, jest badaniem wstępnym. Muszą odbyć się kolejne – długoterminowe i na większej ilości osób. Teraz, gdy coraz więcej dowiadujemy się o działaniu układu endokannabinoidowego jednocześnie uczymy się więcej o tym, jak nasze organizmy mogą reagować na kannabinoidy zarówno w dobry jak i zły sposób.

Na dzień dzisiejszy wszystko, co wiemy o konopiach i zdrowiu zębów to nie do końca same pozytywy. Udowodniono, że palenie marihuany ma związek z powstawaniem chorób dziąseł i pogarszaniem stanu przyzębia. Wieloletni palacze marihuany statystycznie wykazują częstsze uszkodzenia tkanki łącznej i utratę zębów, ale jednocześnie nie w tak dużym stopniu jak palacze tytoniu.  konopna pasta do zębów

Badanie opublikowane w 2012 roku w Neuroimmunomodulation i przeprowadzone na szczurach wykazało, że anandamid może zmniejszać zapalenie przyzębia poprzez działanie na receptory CB1 i CB2. Wiemy, że kannabinoidy także mają właściwości przeciwzapalne. Jednak jeśli nawet marihuana może zapobiegać infekcjom bakteryjnym i stanom zapalnym, to z drugiej strony palenie jej i tak może powodować zapalenie przyzębia.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


Jak widać na podstawie badań kannabinoidy mogą zwalczać bakterie w jamie ustnej, ale palenie wciąż nie jest najlepszą metodą ich przyjmowania, gdyż naraża zęby na próchnicę.

Aby skutecznie zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i powstawaniu próchnicy potrzeba więcej badań nad kannabinoidami. Wszystko po to by dokładniej określić, które kannabinoidy są w stanie tego dokonać i jaka będzie najlepsza metoda ich przyjmowania.


KONOPNA PASTA DO ZĘBÓW – dostępna w naszym SKLEPIE


To co ważne, pasta konopna może kiedyś zapewnić całkowicie naturalną i wegańską alternatywę dla syntetycznych past do zębów. Mając jednak na uwadze istotę profilaktyki – nie nastawiajmy się na to, że wyleczy zęby w zaawansowanym stopniu zepsucia.


Bibliografia:


Źródło: rxleaf.com


Oznaczony z: , , , ,
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności