11640

Czerniak: Anandamid obecny w konopiach uszkadza komórki raka skóry!

Czerniak – Kannabinoidy mogą leczyć

Zwolennicy marihuany oraz pacjenci onkologiczni często sugerują, że marihuana, a konkretnie zawarte w niej kannabinoidy, stanowią skuteczną formę leczenia nowotworów złośliwych, takich jak czerniak. W rezultacie, wielu onkologów z całego świata rozpoczęło badania nad kannabinoidami. Wiele badań nad rakiem koncentruje się na fitokannabinoidach, takich jak kannabidiol (CBD) i kannabigerol (CBG), jednak celem ostatnich badań były endokannabinoidy, które nasz organizm wytwarza w sposób naturalny.

W artykule opublikowanym w European Journal of Pharmacology, badano aktywność przeciwnowotworową anandamidu, który wpływa na receptor CB1 i jest podobny do tetrahydrokannabinolu (THC). W badaniu, zespół naukowców z Włoch i Szwajcarii uznał, że endokannabinoidy mogą mieć spory potencjał w walce z rakiem skóry (czerniakiem).


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Co to jest czerniak?

Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym (łac. melanoma malignum) to nowotwór złośliwy skóry. Europejscy naukowcy zbadali ludzkie komórki czerniaka, aby służyły one jako model agresywnego raka skóry. Ryzyko nowotworu wynika ze zmian genetycznych w obrębie melanocytów (komórek, które pomagają nadać skórze pigment), które ostatecznie doprowadzają do rozwoju nowotworu złośliwego. Szacuje się, że czerniak jest odpowiedzialny za 75% zgonów spowodowanych rakiem skóry.

Czerniak najczęściej spowodowany jest nadmierną ekspozycją na światło UV pochodzące z promieniowania słonecznego.

Zazwyczaj pierwszy etap terapii polega na chirurgicznym usunięciu guza, ale czerniak może powrócić, jeśli komórki nowotworowe przenikną do głębszych warstw skóry. W powtarzających się przypadkach, najczęściej stosuje się radioterapię i chemioterapię, ale badania dowodzą, że jest naturalna alternatywa.

Stosowanie kannabinoidów w leczeniu czerniaka

Kannabinoidy są związane z kontrolą proliferacji komórek, ale niewiele wiadomo na temat roli systemu endokanabinoidowego w przypadku czerniaku złośliwego u człowieka.

Zespół badawczy wykorzystał anandamid, aby sprawdzić skuteczność tego kannabinoidu w leczeniu czerniaka. W ten sposób odkryli, że małe dawki naturalnego kannabinoidu uderzająco podobnego do THC, mogą mieć niszczący wpływ na komórki raka skóry (czerniaka).

czerniak - jak rozpoznać

Na podstawie wyników badania zatytułowanego ,,Aktywność przeciwnowotworowa anandamidu w ludzkich skórnych komórkach czerniaka” stwierdzono, że anandamid może być zaangażowany w złożony mechanizm, który obejmuje receptor CB1 oraz być może GPR55 – inny receptor kannabinoidowy. Wykazano, że anandamid (AEA) indukuje cytotoksyczność wobec ludzkich komórek czerniaka w mikromolarnym zakresie stężeń. Oznacza to, że jest to substancja toksyczna dla komórek nowotworowych!


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Chociaż niewiele wiadomo o GPR55, jest on czasem określany jako receptor CB3, gdyż reaguje na kannabinoidy endogenne i kannabinoidy pochodzenia roślinnego.

Zaangażowanie receptora CB1 w przeciwnowotworowe efekty anandamidu nasuwają pytanie: “Czy THC ma takie samo działanie?” Historie wielu pacjentów skutecznie wyleczonych z nowotworów m.in. dzięki olejowi RSO sugerują, że tak. Podczas, gdy dalsze badania są niezbędne, uzasadnione jest założenie, że bogata w THC marihuana podawana miejscowo, może okazać się cenna w leczeniu czerniaka. Dowodzi tego olej Ricka Simpsona (Rick Simpson Oil – RSO), który stosowany miejscowo odniósł wiele potwierdzonych sukcesów w tym zakresie.

Czerniak jest powszechnie uważany za najbardziej śmiertelny rodzaj raka skóry. Jak wiadomo, kannabinoidy są stosowane do zwalczania negatywnych skutków chemioterapii, takich jak nudności i uszkodzenia serca. Ostatnie wyniki badań sugerują jednak, że zamiast stosowania niebezpiecznych dla człowieka środków, będzie można leczyć agresywne nowotwory skóry bezpośrednio za pomocą naturalnych kannabinoidów.

Link do badań: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299913006481
O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności