Ból w klatce po paleniu marihuany? Potencjalne przyczyny
W ostatnich latach marihuana zyskała na popularności, a jej lecznicze właściwości zostały dobrze udokumentowane. Ponieważ marihuana często stosowana jest jako lek, wiele osób uważa ją za całkowicie bezpieczną. Jednak konopie także mogą powodować skutki uboczne. Niekiedy u użytkowników marihuany występuje ból w klatce po paleniu. Skąd się bierze ból w klatce piersiowej i czy powinien niepokoić?
Ból w klatce po paleniu marihuany – przyczyny
Jakość marihuany i sposób jej uprawy
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że palenie marihuany dostarcza do płuc wiele szkodliwych substancji i chemikaliów. Pod tym względem marihuana może być nawet bardziej szkodliwa niż tytoń.
W wielu krajach na świecie marihuana wciąż jest nielegalna, a co za tym idzie nie jest kontrolowana pod względem jakości ani metod uprawy. Zwłaszcza ta na czarnym rynku. Oznacza to, że paląc marihuanę wątpliwej jakości potencjalnie wdychamy pestycydy, bakterie, czy pleśń.
Jednym ze szczególnie powszechnych zanieczyszczeń jest kropidlak, który w przypadku wdychania może powodować ciężkie infekcje płuc. Te infekcje mogą powodować ból w klatce piersiowej po paleniu i mogą prowadzić do zapalenia płuc, a nawet śmierci, jeśli nie są leczone. Dlatego jest istotne, aby kupować wyłącznie najwyższej jakości susz, o potwierdzonej jakości.
Palenie jest szkodliwe dla płuc
Uważa się, że paląc marihuanę, ludzie wdychają dym o 66% dłużej i 33% głębiej niż palacze tytoniu, a także trzymają dym w płucach nawet cztery razy dłużej. Z tego powodu szacuje się, że jeden joint może spowodować tyle szkody co 2,5 – 5 papierosów.
Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów dostępne są w sklepie www.BioHemp.pl
Palenie marihuany powoduje podrażnienie i stan zapalny dróg oddechowych oraz zwiększa ryzyko zapalenia oskrzeli. Regularni palacze marihuany mogą nawet skończyć z chorobami płuc, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jednak ryzyko rozwoju rozedmy płuc jest mniejsze w przypadku marihuany niż tytoniu, a związek między konopiami indyjskimi a rakiem płuc wciąż nie został jednoznacznie potwierdzony.
Palenie trawki wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem odmy opłucnowej. Ryzyko to jest wyższe u osób poniżej 45 roku życia. U niektórych osób może pojawić się też ból gardła po paleniu marihuany lub kaszel, który nadwyręża mięśnie międzyżebrowe. To także przyczynia się do powstania bólu klatki piersiowej.
Waporyzacja to zdrowsza i bezpieczniejsza metoda konsumpcji marihuany
Chociaż dym pochodzący z palenia konopi jest znacznie zdrowszy od tytoniowego, to wciąż szkodliwy. Podczas palenia np. jointa oprócz pożądanych substancji aktywnych wdychasz również szkodliwe produkty uboczne procesu spalania i zanieczyszczenia znane ze swoich toksycznych i rakotwórczych właściwości.
Waporyzator jest urządzeniem, które podgrzewa materiał roślinny do temperatury, w której nie ulega on spaleniu. Para wychodząca z waporyzatora składa się głównie z kannabinoidów i innych związków zawartych w waporyzowanym materiale, a ilość substancji niepożądanych jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zwykłego palenia.
Inna możliwa przyczyna wystąpienia bólu w klatce po paleniu
Jednym z najczęściej występujących efektów po spożyciu THC jest lęk. Większość użytkowników łagodnie go odczuwa, ale może się zdarzyć tak, że ktoś doświadczy ataku paniki po paleniu marihuany. Klasyczne objawy ataku paniki mogą być bardzo podobne do objawów zawału serca – m.in. trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej.
Każdy, kto regularnie doświadcza ataków paniki prawdopodobnie będzie w stanie natychmiast rozpoznać objawy. Jednak kiedy atak zdarza się po raz pierwszy może być przerażający, zwłaszcza kiedy jest się na haju.
Na szczęście ataki paniki zwykle nie trwają zbyt długo i mijają w ciągu kilku minut. Jednak każdy, kto ma wątpliwości co do przyczyn ich wystąpienia powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Cannabis-induced bullous lung disease leading to pneumothorax; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5428643/
- Effects of cannabis on pulmonary structure, function and symptoms; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17666437/
- https://www.health.harvard.edu/heart-health/marijuana-and-heart-health-what-you-need-to-know
- https://www.cdc.gov/marijuana/nas/heart.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24384575
Źródło: wayofleaf.com