963

Bezdech senny – kannabinoidy przyszłością leczenia

Obturacyjny bezdech senny – co to jest?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest najczęstszą postacią bezdechu sennego. Dosłowną definicją bezdechu jest “przerwanie oddechu”. OBS powoduje całkowitą lub częściową niedrożność górnych dróg oddechowych, a przepona i mięśnie klatki piersiowej muszą ciężej pracować, aby zaciągnąć powietrze do płuc.

Według WedMD, oddychanie często jest wznawiane z głośnym jękiem, parsknięciami i szarpaniami ciałem, które dodatkowo mogą być szkodliwe dla jakości snu. Dodatkowo, obturacyjny bezdech senny może zmniejszyć przepływ tlenu do najważniejszych narządów, oraz negatywnie wpływać na zdrowie serca. Choroba ta, jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału.

cpap - maska wspomagająca oddychanie u osób z bezdechem sennym

Obecnie, najbardziej rozpowszechnioną formą leczenia bezdechu sennego jest zastosowanie maszyny CPAP, która zazwyczaj występuje w formie maski, zwiększając ciśnienie powietrza w gardle tak, aby podtrzymywała otwarcie dróg oddechowych.

Zrozumiałe, że wiele osób nie jest chętnych na spanie z maską, więc przystosowanie się do leczenia może być trudne. Bardziej wygodnym sposobem leczenia byłoby zapewnienie metody, która nie powodowała by takich nieudogodnień.

Kannabinoidy mogą oferować naturalną terapię bezdechu sennego

Zespół naukowców z University of Illinois w Chicago, opublikował badania w czasopiśmie Respitory Physiology & Neurobiology, w którym oceniano skuteczność zabiegów kannabinoidami w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Badali oni wpływ dronabinolu – syntetycznego kannabinoidu o podobnym działaniu do tetrahydrokannabinolu (THC).

Przed badaniami, zespół badawczy kierowany przez Dr Michael Calik, założył hipotezę, że zastrzyk z kannabinoidów może pomóc w leczeniu bezdechu sennego. Najpierw wstrzykiwano dronabinol w część nerwu błędnego, który u szczurów dostarcza informacje sensoryczne do mózgu.

Zgodnie z ich wynikami, iniekcje kananbinoidów mogą prowadzić do tłumienia serotoniny wywołanej bezdechem. Ponadto, naukowcy odkryli, że dronabinol zwiększył aktywację mięśnia bródkowo-językowego, który jest odpowiedzialny za wysuwanie języka do przodu i przyciskanie do dna jamy ustnej. Nadmierne rozluźnienie tego mięśnia zostało sklasyfikowane jako potencjalną przyczynę obturacyjnego bezdechu sennego.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Według autora badań, wyniki te sugerują, że dronabinol może być przyszłością leczenia bezdechu sennego. Jednakże, syntetyczne kannabinoidy są związane z wieloma problemami zdrowotnymi i istnieje możliwość ich przedawkowania.

Biorąc pod uwagę fakt, że tetrahydrokannabinol (THC) ma uderzające podobieństwo do dronabinolu, można racjonalnie założyć, że THC zaoferuje podobne korzyści, bez efektów ubocznych.

Podsumowując, kolejne badania mogą znaleźć więcej bezpośrednich związków między marihuaną i obturacyjnym bezdechem sennym. Jeśli taki scenariusz dojdzie do skutku, to ekstrakty konopi, prawdopodobnie w postaci kapsułek mogą zapewnić naturalną alternatywę dla maszyny CPAP w leczeniu bezdechu sennego.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności