80
Beata Maciejewska IWNiRZ

Beata Maciejewska zaprosiła IWNiRZ do współpracy

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich będzie jednym z producentów medycznej marihuany w Polsce. W związku z tym powołał specjalny zespół posiadający w tym zakresie szeroką wiedzę. Posłanka Beata Maciejewska zaprosiła zespół IWNiRZ do współpracy, w ramach której ma on brać udział m.in. w posiedzeniach komisji sejmowych.

Na prośbę pomorskiej posłanki Lewicy przygotowano już obszerny raport o konopiach ich właściwościach i zastosowaniu w medycynie

Autorami raportu pt. „Konopie jako źródło kannabidiolu (CBD) oraz Δ9-tetrahydrokannabidiolu (Δ9-THC) – kannabinoidów o synergistycznym działaniu, na przykładzie możliwości ich wykorzystania do uzupełnienia farmakoterapii chorób o przebiegu ciężkim i przewlekłym” są m.in. dr n. med. Karolina Wielgus i prof. dr hab. n. med. Ryszard Słomski, którzy wygłosili wykłady podczas konferencji „Konopie w medycynie”, którą zorganizował IWNiRZ.

We wstępie raportu przypomniano historię konopi, ich rozprzestrzenianie się po świecie i cele, do których dawniej je wykorzystywano. Omówiono także właściwości farmakologiczne tych roślin skupiając się na głównych związkach w nich zawartych, ich działaniu a także na receptorach, z którymi wchodzą w interakcje.

Zdecydowana większość raportu poświęcona została zastosowaniu terapii konopiami w wybranych jednostkach chorobowych, którą zestawiono z leczeniem farmakologicznym, m.in. opartym o opioidy. W raporcie znajdziemy wyniki wielu badań odnoszących się do terapii bólu przewlekłego i neuropatycznego, glejaka wielopostaciowego, czy lekoopornej padaczki.

Beata Maciejewska IWNiRZ

Jak wynika z raportu, ze względu na działania niepożądane i ryzyko silnego uzależnienia opioidy włączane są do leczenia możliwie jak najpóźniej i najmniejszych możliwych dawkach. Równocześnie podkreślono istotną rolę konopi w łagodzeniu objawów i poprawie komfortu życia pacjentów, gdy stosuje się je jako terapię wspierającą. Szczególną uwagę zwrócono zatem na efekt synergii.

„Należy podkreślić, że współdziałanie substancji chemicznych zawartych w konopiach przekłada się na ich potencjał leczniczy, jako środków wspierających terapię nowotworów, łagodzących ból neuropatyczny i zapalny, pobudzających apetyt, przeciwwymiotnych i przeciwskurczowych, łagodzących objawy epilepsji, jaskry, astmy i szeregu innych chorób czy objawów im towarzyszących.” – czytamy w raporcie

Beata Maciejewska walczy o każdego pacjenta krzywdzonego przez polskie prawo

Jako Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska dąży do wprowadzenia zmian, dzięki którym polskie prawo w końcu będzie przychylne pacjentom i przestanie działać na ich szkodę.

Beata Maciejewska angażuje się także bezpośrednio w sprawy sądowe pacjentów oskarżonych o posiadanie narkotyków – marihuany, którą stosowali do celów leczniczych.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Dramat pana Pawła zaczął się, gdy kilkanaście lat temu złamał kręgosłup. Dziś jeździ na wózku, cierpi na spastyczność mięśni. Dzięki marihuanie ma namiastkę normalnego życia: może zrobić sobie śniadanie albo posprzątać. Dla polskiego systemu jest jednak przestępcą. – pisze posłanka na Facebooku – „Podobne są historie pana Mariana, Ryszarda, Kamila, Darka i wielu innych pacjentów, których wspieram na rozprawach w całej Polsce.”

Medyczna marihuana trafiła do aptek w Polsce ponad 4 lata temu. Coraz częściej słyszymy o dopuszczeniu do obrotu kolejnej nowej odmiany, ale niestety, niezmiennie mamy do czynienia z ogólnym problemem dostępności surowca. Niezmienna pozostaje także cena, która wynosi około 65 zł za 1 gram suszu. Niedostateczna dostępność do leku, horrendalne koszty terapii i co najmniej kilkuletnia odsiadka za próby leczenia na własną rękę to póki co polska rzeczywistość.


Źródło: facebook.pl, facebook.pl

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności