157 0
Anoreksja psychiczna

Anoreksja – kannabinoidy w leczeniu jadłowstrętu psychicznego

Anoreksja, obok bulimii, jest najczęstszym zaburzeniem odżywiania o podłożu psychicznym. Mimo iż są w niektórych zachowaniach do siebie podobne (napady jedzenia i wywoływanie wymiotów  – choć o wiele rzadsze przy anoreksji) to są rozbieżne w genezie. Anoreksja charakteryzuje się ścisłą kontrolą wagi i przyjmowanych kalorii. Anorektycy prowadzą restrykcyjną dietę, z której odrzucają kolejne produkty.

Osoby cierpiące na anoreksję unikają jak ognia tłustych potraw… a właściwie każdych potraw. Wszystko ma swoje źródło w psychice. Odczuwają satysfakcję kiedy oprą się pokusie łaknienia. Ma to wagę psychicznego honoru. Stale pogłębia się zaburzony obraz wyglądu ciała, które wydaje się wciąż za grube i obrośnięte tkanką tłuszczową. Jest to niezmiernie wyniszczająca choroba. Kiedy choroba jest w stadium zaawansowanym, chorzy starają się zamaskować objawy choroby, aby nie być napiętnowanym przez rodzinę i przyjaciół – ograniczają kontakty, unikają spotkań w restauracji oraz ubierają się w sposób, który nie zdradza niedowagi.

Anoreksja psychiczna

To nie jest brak łaknienia!

To brak apetytu! Łaknienie jest fizycznym uczuciem głodu. W anoreksji zaburzenie odżywiania wynika z psychicznego jadłowstrętu oraz braku odczuwania przyjemności z przyjmowania pokarmów. Takie osoby mają ogromne fizyczne “ssanie” w żołądku, któremu potrafią się jednak oprzeć – nieleczona anoreksja prowadzi o obkurczenia żołądka, redukcji soków trawiennych, a łaknienie z czasem zostaje wyciszone.

Jak konopie pobudzają łaknienie i apetyt

Badania nad działaniem kannabinoidów, głównych związków aktywnych z konopi, wykazały, że stymulują prawidłową pracę układu pokarmowego. Mało tego! Stymulują obszary mózgu zwane ośrodkiem nagród. To właśnie dzięki temu konopie umożliwiają odczuwanie przyjemnych doznań smakowych i zapachowych z przyjmowanych posiłków. To zjawisko jest  potocznie określane przez rekreacyjnych użytkowników jako “gastro-faza” czy “munchies”, czyli pobudzenie apetytu i łaknienia po przyjęciu kannabinoidów. To właśnie ten skutek uboczny dla jednych może być bezcennym działaniem konopi dla innych. Konopie powszechnie stosuje się przy chemioterapii i AIDS, gdzie dochodzi do zaburzeń odżywiania i spadek ochoty na przyjmowanie produktów stałych. Dodatkowo kannabinoidy niwelują odruchy wymiotne podczas przeżuwania i przełykania pokarmu. Właśnie to otworzyło nową drogę leczenia anoreksji. Stosowanie terapii konopnych z równoległa psychoterapią daje naprawdę zadowalające efekty leczenia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co mówią badania naukowe?

W 2017 r. przeprowadzono pilotażowe badanie mające określić wpływ Δ9-tetrahydrokannabinolu na redukcję psychicznej przyczyny anoreksji. W badaniu wzięło udział dziewięć kobiet – sześć z typowymi objawami jadłowstrętu, a trzy ze zdiagnozowanym cyklem okresowego napadu objadania się i zwracania przyjętego pokarmu. Badanie trwało 4 tygodnie. Po zakończeniu badania kobiety deklarowały wyraźne zmiany w obrębie nawyków żywieniowych. Poprawa nastąpiła w obrębie samoobsługowej pielęgnacji ciała, wyrzeczeń żywieniowych. Kobiety deklarowały zwiększone zainteresowanie pokarmem oraz mniejszy wstręt przed jedzeniem po przeprowadzonym doświadczeniu.   Nie stwierdzono jednak istotnych zmian w indeksie masy ciała (krótki czas badania).

marihuana i apetyt

Jeszcze wcześniej, w marcu 2011 r., australijscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie naukowe na zwierzęcych modelach anoreksji. Wyniki poglądowe opierały się na obserwacji spożywanej karmy oraz przyroście masy ciała i aktywności ruchowej. Badanie uwiarygodniały dodatkowo przeprowadzone analizy laboratoryjne termogenezy poposiłkowej i metabolicznych markerów w tkankach tłuszczowych. Podczas badania stwierdzono, że podanie 2 mg Δ9-tetrahydrokannabinolu na kilogram masy ciała dziennie (2 mg THC/1 kg mc/dzień) stymulowało spożycie karmy, znacznie zmniejszyło utratę masy ciała i przesunął markery termogenezy i metabolizmu lipidów w kierunkach zgodnych wydatkiem energetycznym i lipolizą. THC (2,0 mg/kg/dzień) w połączeniu z wysokotłuszczową dietą spowodowało wzrost spożycia pokarmu, osłabienie utraty masy ciała nawet przy wysiłkach fizycznych (koła biegowe). Zmiany te były znacznie większe niż te obserwowane u zwierząt podawanym tylko wysokotłuszczową dietę. Dane te pokazują po raz pierwszy skuteczność systemu endokannabinoidowego w łagodzeniu utraty masy związanej z rozwojem anoreksji na przykładzie zmniejszenia wydatku energii oraz zwiększenia apetytu i łaknienia.

Naturalny potencjał

Fizjologiczna kontrola apetytu i sytości, w której rolę odgrywają liczne neuroprzekaźniki i neuropeptydy, jest niezwykle złożona. Tutaj opisaliśmy udział kannabinoidów i wpływ układu endokannabinoidowego organizmów żywych w tych procesach. Te endogenne neuromodulatory zwiększają apetyt u zwierząt i ludzi. Chociaż niewiele wiadomo na temat mechanizmów fizjologicznych i biochemicznych zaangażowanych w działanie Δ9-tetrahydrokannabinolu na jedzenie i apetyt, ale wiadomo, że oddziałuje na ośrodek nagród w ludzkim umyśle oraz stymuluje prawidłową pracą układu pokarmowego. Receptory kannabinoidowe CB1 są najsilniej zlokalizowane właśnie w tych obszarach. Daje to duże szanse na leczenie zaburzeń odżywiania kannabinoidami pochodzącymi z konopi.


Bibliografia:


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Daniel Kabala
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland