756
Historia medycznej marihuany

Historia medycznej marihuany: 6 faktów, których nie znasz

Historia medycznej marihuany liczy sobie setki lat. Choć jest nielegalna w wielu częściach świata stosuje się ją jako lek od niepamiętnych czasów. Podczas gdy debaty nad legalizacją trwają, a zdania są podzielone, pełno jest przekazów historycznych uznających jej medyczną wartość.

1. Najwcześniejszy zapis o medycznej marihuanie pochodzi ze starożytnych Chin.

ShenNung-BW 2037 roku przed naszą erą, chiński cesarz Shen Nung napisał książkę o medycznym zastosowaniu marihuany w leczeniu wielu schorzeń. Według starożytnych chińskich tekstów, marihuana była używana na zaparcia, reumatyzm, artretyzm i roztargnienie.

Co ciekawe, Shen Nung był nie tylko cesarzem ale i farmakologiem. Zapisał on, że wypróbował na sobie setki ziół w celu sprawdzenia ich wartości medycznej.

2. Starożytni Egipcjanie jako pierwsi używali konopi indyjskich w leczeniu nowotworów.

Egipski tekst Fayyum Medical Papyrus, informuje, że wierzyli oni w medyczne zastosowanie marihuany w onkologii. Chociaż niewiele wiadomo o dawnych sukcesach leczenia raka, konopie nada mają znaczący udział w terapii raka w teraźniejszych czasach.

Historia medycznej marihuany

Fayyum Medical Papyrus

3. Marihuana była używana w weterynarii w starożytnej Grecji.

Starożytni Grecy używali konopi do leczenia ran i owrzodzeń u koni po bitwach. Roślinę również podawano ludziom w leczeniu różnych chorób, w tym bólu i zapalenia ucha.

Co ciekawe, praktyka marihuany medycznej rozprzestrzeniła się do krajów arabskich właśnie ze starożytnej Grecji.

4. Marihuana medyczna została wprowadzona do medycyny zachodniej w połowie XIX wieku.

W 1830, irlandzki lekarz o imieniu William Brooke O’Shaughnessy zaobserwował stosowanie marihuany medycznej podczas podróży do Indii.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Po przestudiowaniu jej skutków, pokazał marihuanę lekarzom w Anglii w leczeniu wielu różnych dolegliwości, w tym skurczy mięśni, reumatyzmu, padaczki i bólu. Gdy jego doniesienia zostały opublikowane, popularność leków na bazie konopi szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie i Ameryce Północnej.

Historia medycznej marihuany

Zdjęcie ekstraktu z konopi, który był używany jeszcze w XIX wieku.

5. Nazwa “indica” odnosi się do konopi indyjskich.

Nazwa Cannabis Indica została pierwotnie wymyślona przez francuskiego biologa Jean-Baptiste Lamarck’a w 1785 roku, również po wizycie w Indiach, kiedy zauważył różnicę między lokalnie uprawianymi konopiami a jej europejskim kuzynem.

Europejskie konopie były używane głównie w celach rolniczych i w tym czasie były znane jako Cannabis Sativa. Lamarck postanowił sklasyfikować indyjskie gatunki oddzielnie, nadając im nazwę Cannabis Indica.

6. Konopie zostały zastąpione lekami farmakologicznymi w Stanach Zjednoczonych między 1851 a 1941 rokiem.

The United States Pharmacopeia zawiera listę akceptowalnych produktów medycznych aktualizowaną co roku, a konopie zostały tam zapisane w jej pierwszych wydaniach. Podczas gdy leki z konopi były powszechnie przepisywane w XIX wieku, zaczęły one być zastępowane szkodliwymi lekami farmakologicznymi w wieku XX.

Historia medycznej marihuany

Po zmianie prawa w 1937 roku, przepisywanie medycznej marihuany stało się coraz trudniejsze, a jej ważna rola w medycynie została zapomniana. Termin Cannabis usunięto z listy w 1942 roku i już nigdy się tam nie pojawił.

Zachęcamy do dzielenia się innymi ciekawymi informacjami o historii medycznej marihuany na forum w tym wątku.

baner_bionateo_mm

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności