3370

5 gramów i 4 krzaki, czyli marihuana na własny użytek w Polsce. Czy to realne?

Z taką inicjatywą wyszedł działający od ponad roku Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, który powstał w 2019 roku dzięki posłance Lewicy Beacie Maciejewskiej. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące trzech wcześniej ogłoszonych przez zespół projektów w ramach tzw. Pakietu Ustaw Konopnych, a każdym z nich zajmie się jeden z powołanych podzespołów. Chodzi m.in o to, aby marihuana uprawiana na własny użytek, czy też jej posiadanie w określonych ilościach nie było karane. 

Pierwszy podzespół zajmie się dekryminalizacją niewielkich ilości suszu na własny użytek, drugi nowelizacją ustawy o marihuanie leczniczej, a trzeci konopiami siewnymi. Prace podzespołów osobiście nadzorować będzie Beata Maciejewska, która jest przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Marihuana na własny użytek – „niewielka ilość”, czyli konkretnie ile?

Parlamentarny Zespół  ds. Legalizacji Marihuany długo zastanawiał się ile to jest właściwie „niewielka ilość” marihuany. Wspólnie uzgodniono, że to 5 gramów i 4 krzaki, których posiadanie nie byłoby karane. Pojawiły się jednak wątpliwości – z jednego krzaka konopi indyjskich można uzyskać kilkadziesiąt gramów suszu. Odniosła się do tego Beata Maciejewska:

„Uznaliśmy, że pięć gramów i cztery krzaki to nie są ilości handlowe, które czynią z człowieka potencjalnego dilera . Takie ilości nie otwierają ścieżki do handlu marihuaną, wręcz przeciwnie – pozwalają na posiadanie i uprawę niewielkich ilości na własny użytek.” – wyjaśniła posłanka – „Zależało nam, żeby dekryminalizować także uprawę, bo inaczej posiadanie nawet jednego krzaka będzie dalej karane. Ostatnio nasz zespół prowadził kampanię pt. „Uniewinnić Mariana”, stając po stronie chorego mężczyzny, który uprawiał na własny użytek leczniczą marihuanę. Podobnych przypadków w kraju jest wiele, np. niedawna sprawa mężczyzny w Słupsku, który uprawiał marihuanę dla 19-letniego syna z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jego sprawa została umorzona. I słusznie. Bo czy ktoś, kto uprawia roślinę, która pomaga jego choremu dziecku, powinien być za to karany?”

marihuana na własny użytek

Cztery krzaki marihuany, ale tylko w miejscu swojego zamieszkania!

Projekt zakłada, że niedozwolona będzie uprawa w miejscach publicznych lub na kilku działkach. Kwestie te będą jeszcze jednak przedmiotem konsultacji społecznych, które potrwają do 12 lutego br. Jak informuje Beata Maciejewska, w ubiegły poniedziałek założenia projektu zostały wysłane do różnych organizacji społecznych i ekspertów ds. zapobiegania narkomanii w celu skonsultowania się.

„Jesteśmy jednak przekonani, że to słuszny kierunek.” – deklaruje Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Polacy mają dość karania za posiadanie i uprawę marihuany na własny użytek, co często ma na celu ratowanie  zdrowia, a nawet życia bliskich

W Holandii posiadanie 5 gramów marihuany oraz uprawa 5 krzaków jest legalna już od ponad 50 lat. Takimi ilościami można także w tym kraju handlować. W Czechach marihuana na własny użytek może być uprawiana w postaci maksymalnie 5 krzaków, a posiadać można nawet 15 g marihuany na własny użytek jest jedynie wykroczeniem, a nie przestępstwem. W USA używanie marihuany na zasadzie podobnej do używania alkoholu zalegalizowało już 15 stanów.

„Od lat wiemy, że obecne prawo antynarkotykowe w Polsce jest nieskuteczne i przestarzałe. Tysiące ludzi w Polsce korzysta z rekreacyjnej marihuany. Jest to najpowszechniejszy lekki narkotyk, który jest dużo mniej szkodliwy od alkoholu i papierosów, a te są przecież legalne i wszechobecne. Wyszliśmy z założenia, że to prawo musi ulec zmianie, żeby dorośli ludzie nie byli karani za posiadanie niewielkich ilości tej rośliny na własny użytek.” – mówi Beata Maciejewska

Uprawa konopi siewnych bez zezwoleń

W Polsce uprawa konopi jest dozwolona o ile nie zawierają one więcej niż 0,2% THC. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany proponuje zwiększenie dozwolonego stężenia do 0,3%. Ma to związek m.in. z regulacją przegłosowaną przez Parlament Europejski w październiku 2020 roku.

„Nie w każdej roślinie może udać się zachować te proporcje. Rolnik, którego jeden krzak przekroczy normę 0,2 proc. THC, nie powinien być traktowany jak przestępca.” – wyjaśnia Beata Maciejewska

Podzespół zajmujący się kwestią konopi siewnych chciałby, aby rolnicy nie musieli posiadać zgody na uprawę, tak jak ma to miejsce obecnie. Z założenia jedynym ich obowiązkiem byłoby poinformowanie państwa o fakcie prowadzenia takiej działalności.

marihuana na własny użytek


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


A co z medyczną marihuaną?

Ma ona być dostępna tak jak do tej pory – w aptekach. Zdaniem zespołu powinna ona być jednak refundowana przynajmniej w przypadku niektórych chorób np. padaczki, nowotworów, czy Parkinsona. Te kwestie zostaną jednak poddane dalszym dyskusjom podczas posiedzenia, które ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu.

Maksymalnie do 20 kwietnia Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany chce złożyć projekty ustaw do laski marszałkowskiej. Czy marihuana na własny użytek, chociaż w ograniczonych ilościach, będzie kiedyś w Polsce dozwolona?


Przeczytaj także:


Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności