2354 0

420. Kiedyś tajny kod – obecnie ważny symbol konopnej kultury. Jak 20 kwietnia stał się Światowym Dniem Marihuany?

Nawet jeśli nie korzystasz z dobrodziejstw wynikających z używania marihuany zapewne wiesz co oznacza kombinacja cyfr 420. Dzisiaj, 20 kwietnia, obchodzimy kolejny „Weed day” w Polsce znany jako Światowy Dzień Marihuany. Jak liczba 420 stała się symbolem palenia marihuany? Istnieje wiele legend, które tłumaczą związek między „420” i marihuaną, ale jak było na prawdę?

Na początek – kilka mitów

Legenda kalifornijskiego kodeksu karnego

Niektórzy twierdzą, że liczba 420 pochodzi z tego właśnie kodeksu, na podstawie którego wydawane są wyroki za używanie bądź dystrybucję marihuany. Jednak w Kalifornii kod 420 w rzeczywistości stosowany jest w celu ograniczania wejścia na teren publiczny.

Legenda policyjnego kodu radiowego

Ani policja nowojorska ani ta z Los Angeles nie posiada kodu 420. Używany jest on przez policję w San Francisco, jednak tyczy się on zakłócania porządku zatem tak jak poprzednio – nie do końca wydaje się to być historia prawdziwa.

Legenda piosenki Bob’a Dylan’a

Ta historia odnosi się do piosenki „Rainy Day Women #12 & 35”, a konkretnie do słów „Everybody must get stoned”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza, że każdy powinien się upalić marihuaną. Pomnożenie liczb 12 i 35 daje wynik 420. Zgadza się. Wydaje się to jednak nieco naciągane zwłaszcza, że sam Bob Dylan nigdy nie potwierdził istnienia zależności między marihuaną i jego piosenką.

Legenda Bob’a Marley’a

Zostańmy jeszcze przez chwilę w temacie muzyki. Bob Marley był jamajskim wokalistą reggae i zwolennikiem marihuany, którą palił niemal codziennie. Chociaż był – i nadal jest – niezwykle podziwiany i celebrowany przez społeczeństwo marihuany to 20 kwietnia nie jest dniem jego urodzin, ani śmierci.

Legenda związana z Adolfem Hitlerem

Wiele osób twierdzi, że 420 związane jest ściśle z datą urodzin Adolfa Hitlera. Poniekąd…tak. Owszem, Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia, ale jego nazwisko nie jest w żaden sposób powiązane z corocznym świętem radości wynikającym z palenia marihuany.

Prawda jest taka, że “420” sięga początku lat 70′ XX wieku…

Oryginalna historia 420 ma swój początek w roku 1970 w stanie Oakland w Kalifornii. Wtedy to grupa przyjaciół ze szkoły San Rafael, która sama siebie nazywała „Waldos”, spotykała się o godzinie 4:20 p.m.  (16:20 czasu polskiego – red.) by się upalić.

Godzina spotkań nie była tu bez znaczenia – kończyły się właśnie lekcje, a rodzice nie wrócili jeszcze do domu z pracy. Nie było zatem kontroli i nadzoru, a jedynie poczucie wolności. Za każdym razem przyjaciele spotykali się w tym samym miejscu – w pobliżu pomnika naukowca Louis’a Pasteur’a. Po pewnym czasie godzina 4:20 stała się ich tajnym kodem, za pomocą którego umawiali się na spotkania, tak by rodzice nic nie zrozumieli. Wystarczyło zapytać “Four-twenty?” (“Czwarta dwadzieścia?” – red.) i wszystko było jasne. To właśnie Waldos zapoczątkowali tradycję „420”, która  rozprzestrzeniła się na całą Kalifornię, a później poza nią.

To, co kiedyś było skrótem, tajnym kodem dla grupy przyjaciół dziś możemy ujrzeć niemal wszędzie. Nawet na koszulkach, kubkach i innych gadżetach i oczywiście – co roku 20 kwietnia –  jako ważne święto w każdym kalendarzu.

Źródło: alternet.orgedition.cnn.com


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland