3145
konopie działanie opioidów

Jak konopie wzmagają działanie opioidów? [CZĘŚĆ DRUGA]

Ten artykuł stanowi drugą część cyklu publikacji.
Zobacz część pierwszą: W jaki sposób konopie leczą różne rodzaje bólu?

Ból jest najczęstszą dolegliwością, dla której ludzie szukają ukojenia w medycynie – i prawdopodobnie także w marihuanie. Ból występuje u pacjentów znacznie częściej niż cukrzyca, choroby serca i nowotwór. W leczeniu bólu często stosuje się leki opioidowe, takie jak OxyContin, Percocet, Vicodin i Fentatyl. Na tych właśnie lekach – ze względu na ich skuteczność – opiera się podstawowa terapia przeciwbólowa. Czy konopie mogą wzmagać działanie opioidów? Jeśli tak to jak to wygląda i na co należy uważać?

Zażywanie opioidów wymknęło się spod kontroli i społeczeństwo dotknęła istna epidemia. W samym 2015 roku USA poniosło z tego tytułu koszty w wysokości 504 miliardów dolarów. W uzależnienie od opioidów popada 30.000 osób rocznie, a jakość życia wielu innych znacznie się pogarsza. Oczywiste jest, że należy poczynić wszelkie kroki by zmniejszyć ilość stosowanych leków opioidowych. Niestety w większości krajów nadal ignorowane jest jedno z najlepszych dostępnych rozwiązań tego problemu – konopie indyjskie.

Wiadomo już, że marihuana jest skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu oraz z powodzeniem może zastępować leki opioidowe, a CBD jest ich substytutem. Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób marihuana wzmacnia działanie opioidów. Jest to interakcja, na której warto skupić badania w czasach, gdy opioidy powodują uzależnienia i przedawkowania.

konopie działanie opioidów

Recptory CB1 są istotne dla działania opioidów

Opium – oryginalny środek przeciwbólowy znany był na terenach Azji południowo – wschodniej już w 3400r. p.n.e. Marihuana pojawiła się pół wieku później. Nie wiadomo, czy w tamtych czasach stosowano je wspólnie do leczenia bólu. Pewne jednak jest, że pacjenci mogliby uzyskać znaczną ulgę przy podaniu niewielkich dawek obu środków jednocześnie.

Liczne badania dowiodły, że systemy kannabinoidowy i opioidowy mogą działać synergicznie i silnie przeciwbólowo. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie stosowania niskich dawek THC lub opioidów samodzielnie. Nie łagodzą one bólu. Jednak w połączeniu – owszem.

Na przykład – metodą podwójnie ślepej próby przebadano u ludzi wpływ marihuany o niskiej dawce THC 5,6% oraz leku opioidowego – oksykodonu (2,5mg) na progi bólowe. Ani THC, ani oksykodon w pojedynkę nie wpływały na łagodzeniu bólu. Jednak po zastosowaniu ich razem badani pacjenci wykazywali silniejszą tolerancję na dostarczanie bolesnych bodźców, co oznacza – redukcję bólu.

By uzyskać taki efekt receptory kannabinoidowe i opioidowe muszą ze sobą współpracować. Czy jest to możliwe? Dowody wskazują na to, że tak.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Gdy THC i przepisane opioidy podawane są jednocześnie, ten sam poziom łagodzenia bólu uzyskuje się przy niższej dawce opioidów. Może to zapobiec niektórym negatywnym skutkom leczenia samymi opioidami i umożliwić pacjentom zmniejszenie ilości ich spożycia.

Genetycznym modyfikacjom poddano myszy, tak aby nie wykazywały receptorów CB1. Myszy te odczuwały zapotrzebowanie na nikotynę, amfetaminę, kokainę i chętnie je przyjmowały. Normalne myszy – na heroinę. Wskazuje to, że receptory CB1 odgrywają ważną rolę w odczuwaniu euforii płynącej z zażywania heroiny. Spojrzenie na te badania z perspektywy bólu pozwala wyciągnąć wniosek, że blokowanie aktywności receptorów CB1 osłabia zdolność morfiny do działania przeciwbólowego.

Zatem – receptory CB1 ważne są dla zdolności substancji opioidowych do poprawy samopoczucia i zmniejszania bólu. Są to dwa główne czynniki powodujące opioidową epidemię.

Nasilanie się bólu zależne jest od wielu czynników:

  • poznawczych (np. skupianie się na kontuzji)
  • kontekstowych (czy spodziewasz się, że coś sprawi ci ból?)
  • zmian nastroju (czy jesteś już przygnębiony lub niespokojny?)
  • chemicznych (funkcjonowanie systemu endokannabinoidowego lub opioidowego)
  • genetyczne (np. predyspozycje do niskich poziomów opioidowych)

Leki opioidowe ukierunkowane są przede wszystkim na dwa spośród wszystkich powyższych czynników. Po pierwsze osłabiają siłę sygnałów bólowych wysyłanych do mózgu, a po drugie poprawiają nastrój poprzez podwyższanie poziomu dopaminy. To powoduje częstsze sięganie po opioidy, a to prowadzi do długotrwałych zmian w mózgu zmniejszających liczbę receptorów opioidowych w całym organizmie. Niższa ilość receptorów pozwala większej ilości sygnałów bólowych na dotarcie do mózgu tym samym zmniejsza się poziom dopaminy, która poprawia nastrój. W dalszym etapie następuje zwiększenie spożycia opioidów, przejścia na silniejsze leki, a co za tym idzie – potencjalne zaistnienie ryzyka przedawkowania a nawet śmierci.

Działanie receptorów CB1 i opioidowych

Sygnały bólowe powstają w miejscu urazu. Następnie trafiają do rdzenia kręgowego i przechodzą do mózgu. Po wyjściu z rdzenia kręgowego sygnały bólowe aktywują komórki mózgowe w obszarze odpowiedzialnym za odczuwanie bólu. Chcąc stworzyć lek przeciwbólowy należy ukierunkować jego działanie na osłabianie sygnałów bólowych, gdy będą wchodzić do rdzenia kręgowego i go opuszczać oraz na tłumienie ich działania w mózgu.

Receptory CB1 i opioidowe (a w szczególności µ-opioidowe) występują w rdzeniu kręgowym i mózgu, zatem we wszystkich obszarach odpowiedzialnych za łagodzenie bólu. Po aktywacji przez opioidy lub kannabinoidy wykazują one szereg wzajemnych reakcji. W rzeczywistości, aktywacja jednego receptora wpływa także na działanie drugiego. Doprowadziło to do wielu założeń, że receptory CB1 i µ-opioidowe oddziałują na siebie fizycznie. Efekty tych interakcji zależą od ich umiejscowienia. W niektórych przypadkach wzajemna aktywacja za pomocą niewielkiej ilości leków wywołuje silniejszy efekt przeciwbólowy niż aktywowanie każdego z receptorów osobno.

Podczas gdy fizyczne interakcje między receptorami CB1 i opioidowymi są prawdopodobnie ważne dla łagodzenia bólu, konopie indyjskie mogą zwiększać działanie opioidów podwyższając także endogenny poziom opioidów w organizmie. Działa to w obie strony. THC może zwiększać poziom opioidów, aby łagodzić ból, a te z kolei wzmagają działanie przeciwbólowe THC.

Podsumowując – konopie indyjskie mogą zwiększać działanie przeciwbólowe opioidów poprzez modulację sygnałów receptorów opioidowych (za pomocą fizycznej interakcji pomiędzy nimi oraz receptorami CB1), a także poprzez podwyższanie poziomów opioidów własnych organizmu.

Co z receptorami CB2?

Innym głównym celem oddziaływania są receptory CB2, które również mogą wchodzić w interakcje z układem opioidowym, ale efekty tego działania są na chwilę obecną mało znane. Największym dowodem ma to, że CB2 ma wpływ na sygnały opioidowe występuje w miejscu urazu, gdzie aktywacja receptorów CB2 stymuluje uwalnianie endogennych opioidów, aby pomóc stłumić ból. Jak wspomniano w pierwszej części cyklu publikacji – receptory CB2 odgrywają istotną rolę w regulacji stanów zapalnych.

Źródło: leafly.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności